Częściowy zwrot majątku bez PIT

Otrzymanie środków pieniężnych po obniżeniu wartości wkładu w spółce komandytowej jest neutralne podatkowo.

Publikacja: 17.12.2020 07:24

Pieniądze

Pieniądze

Foto: Adobe Stock

Spółki komandytowe czeka rewolucja w opodatkowaniu. Najpóźniej 1 maja 2021 r. zgodnie z wolą ustawodawcy staną się podatnikami CIT. Wielu ich wspólników nerwowo szuka sposobów na ułożenie na nowo swoich biznesów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przypomniał właśnie, że obowiązujące przepisy o PIT nie dają podstaw do opodatkowania częściowego zwrotu w pieniądzu lub w naturze wcześniej wniesionego wkładu do takiej spółki.

Z podatkiem czy bez

Sprawa dotyczyła komandytariusza. We wniosku o interpretację z marca 2020 r. wyjaśnił, że spółka, w której jest wspólnikiem, zamierza przenieść prawo własności do nieruchomości do innej spółki komandytowej, która będzie na niej prowadzić inwestycję budowlaną.

Czytaj także: Firma bez e-PIT, nie ma też co liczyć na szybki zwrot podatku

Z wniosku wynikało, że przeniesienie własności nieruchomości nastąpi poprzez aport. Po zrealizowaniu inwestycji spółka będzie chciała odzyskać część wartości wniesionego wkładu, tj. otrzyma określoną kwotę odpowiadającą części wartości wniesionej nieruchomości.

Podatnik podkreślił, że będzie to jedynie częściowy zwrot wkładu, a on nadal będzie wspólnikiem spółki. Zapytał, czy otrzymany przez spółkę zwrot części wartości wniesionego wkładu utworzy mu jako wspólnikowi przychód podatkowy. Sam był przekonany, że nie.

Fiskus przyznał, że w przepisach ustawy o PIT nie ma regulacji odnoszących się wprost do obniżenia wkładu wspólnika spółki niebędącej osobą prawną. Ale jego zdaniem uzasadnione jest z powodu tej luki stosowanie reżimu prawnego odnoszącego się do wystąpienia wspólnika z takiej spółki, tj. unormowań art. 14 ust. 2 pkt 16 i art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT. Urzędnicy przypomnieli, że co do zasady środki pieniężne uzyskane z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną stanowią przychód z działalności gospodarczej. Ich zdaniem częściowe wycofanie wkładów przez wspólnika można porównać do wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną. W konsekwencji otrzymanie środków z częściowego zwrotu wkładu wniesionego do spółki komandytowej może spowodować powstanie u wspólnika przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał.

Luka to luka

Krakowski WSA zgodził się, że od 1 stycznia 2011 r. stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną po wystąpieniu z niej. I owszem, przyznał, że wystąpienie wspólnika ze spółki jest przypadkiem najbliższym spornemu, czyli częściowemu wycofaniu wkładu ze spółki komandytowej. Niemniej w ocenie WSA obowiązujące przepisy ustawy o PIT nie dają podstaw do opodatkowania częściowego zwrotu w pieniądzu lub w naturze wcześniej wniesionego wkładu do spółki. W sytuacji takiej do majątku podatnika wraca bowiem część majątku, która wcześniej została ulokowana w spółce.

Jak tłumaczył sąd, podatnik nie otrzymuje w tym wypadku żadnego przysporzenia majątkowego. W sytuacji zmniejszenia wkładu nie zmienia się wartość, lecz rodzaj posiadanego przez podatnika majątku. Dlatego wobec braku jednoznacznych uregulowań prawnych otrzymanie środków pieniężnych po obniżeniu wartości wkładu w spółce komandytowej jest neutralne podatkowo.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Kr 825/20.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Piotr Bulejak, doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec&Partnerzy

Ustawa o PIT nie zawiera szczególnej regulacji, która wskazywałaby na opodatkowanie częściowego zwrotu wkładu ze spółki komandytowej. WSA w Krakowie słusznie uznał, że milczenie ustawodawcy należy traktować jako potwierdzenie neutralności podatkowej tej czynności. Także NSA wskazywał na brak opodatkowania. Należy podkreślić, że po opodatkowaniu spółek komandytowych CIT obniżenie wkładu będzie traktowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. W art. 24 ust. 5 pkt 1a ustawy o PIT wprost przewidziane jest opodatkowanie takiej transakcji. W związku z tym warto dokładnie przeanalizować sytuację spółki i rozważyć przyspieszenie zaplanowanego transferu środków pieniężnych do wspólnika w postaci obniżenia wkładu.

Spółki komandytowe czeka rewolucja w opodatkowaniu. Najpóźniej 1 maja 2021 r. zgodnie z wolą ustawodawcy staną się podatnikami CIT. Wielu ich wspólników nerwowo szuka sposobów na ułożenie na nowo swoich biznesów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przypomniał właśnie, że obowiązujące przepisy o PIT nie dają podstaw do opodatkowania częściowego zwrotu w pieniądzu lub w naturze wcześniej wniesionego wkładu do takiej spółki.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego