Sportowiec z firmą w PIT wystawi też faktury VAT

Siatkarz czy piłkarz może być podatnikiem VAT. Wszystko zależy, jak organizuje aktywność sportową – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Publikacja: 17.12.2015 06:35

Sportowiec z firmą w PIT wystawi też faktury VAT

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Jest szansa na zakończenie sporów z fiskusem w sprawie sportowców, którzy zarejestrowali się jako przedsiębiorcy. W czerwcu 2015 r. poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wykluczył możliwości opodatkowania zysków z uprawiania sportu jako działalności gospodarczej w PIT (II FPS 1/15).W najnowszym, precedensowym orzeczeniu sąd kasacyjny potwierdził też możliwość uznania ich za podatników VAT.

Fakturowanie z klubem

Korzystny dla sportowców wyrok w VAT zapadł w sprawie siatkarza. W latach 2008–2009 przychody z profesjonalnego uprawiania sportu (na podstawie kontraktu z klubem) w PIT zaliczał do przychodów z działalności gospodarczej. W VAT traktował się jak podatnik i wystawiał faktury klubowi.

Jego kłopoty zaczęły się w 2013 r. po kontroli skarbówki. Urzędnicy uznali, że zyski z uprawiania sportu siatkarz powinien zaliczać do działalności wykonywanej osobiście, a nie firmy (art. 10 ust. 1 pkt 2 i art.13 pkt 2 ustawy o PIT). W konsekwencji nie jest on też podatnikiem VAT i nie miał prawa wystawiać faktur. Fiskus określił mu słony podatek za wystawienie tzw. pustych faktur z art. 108 ust 1 ustawy o VAT, na 100 tys. zł.

Siatkarz płacić nie chciał. Tłumaczył, że sytuacja sportowca w ujęciu podatkowym jako osoby fizycznej prowadzącej działalność jednoosobowo nie może być inna niż np. lekarza.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił jego skargę. Nadzieję na wygraną dał mu dopiero wyrok NSA. I choć nie rozstrzygnął, czy jest podatnikiem VAT czy nie, wskazał, co o tym zdecyduje. Punktem wyjścia okazała się czerwcowa uchwała NSA.

Przesądziła, że przychody sportowców mogą być zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej w PIT, jeśli odpowiada definicji działalności i żadne kryteria nie uniemożliwiają zaliczenia jej do działalności.

Uznanie, że sportowiec na gruncie PIT uzyskuje przychody jak przedsiębiorca, na gruncie VAT sprowadza się już tylko do oceny pod kątem art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, tj. definicji podatnika i działalności.

Zgodnie z uchwałą zyski sportowca w PIT z uprawiania sportu mogą być zaliczane do przychodów z pracy, z działalności wykonywanej osobiście czy gospodarczej – w zależności od rodzaju aktywności, stopnia profesjonalizmu i wybranej formy. Jak podkreślił NSA, do uznania, że sportowiec prowadzi firmę, nie wystarczy sam cel zarobkowy. Ważne jest, w jakiej roli występuje i jak organizuje uprawianie sportu (ciągłość, zorganizowanie itd.).

Diabeł w szczegółach

Jak podkreślał sędzia sprawozdawca Hieronim Sęk, nawet jednak uznanie w PIT, że sportowiec uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście, też z góry nie dyskwalifikuje go jako podatnika VAT. Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, który stanowi, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w VAT nie uznaje się czynności, z których uzyskano m.in. tego rodzaju przychód w PIT, zawiera dodatkowe przesłanki. Dlatego w takiej sytuacji pozbawienie sportowca statusu podatnika VAT w oparciu o ten przepis możliwe jest po ustaleniu, że uzyskał on przychody z działalności wykonywanej osobiście w PIT i zostały spełnione pozostałe przesłanki w nim przewidziane.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 1491/14

Opinia

Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand

Wyrok NSA należy ocenić pozytywnie. Rozstrzygnięcie na gruncie podatku dochodowego nie jest decydujące dla uznania, czy dana osoba posiada status podatnika na gruncie VAT. Powinniśmy weryfikować przesłanki wynikające z ustawy o VAT oraz prawa unijnego i ocenić, czy dana osoba prowadzi działalność samodzielnie. W tym zakresie ustawa o VAT odwołuje się do podatku dochodowego. Jeżeli przesłanki tam wskazane są spełnione, czynności wykonywane przez tę osobę nie będą mogły być uznane za działalność wykonywaną samodzielnie. Na gruncie UE ważna jest też ocena samodzielności rozumianej jako podejmowanie ryzyka prowadzonej działalności i dokonywanie wydatków np. na usługi jej służące (fizjoterapia, budowanie wizerunku).

Jest szansa na zakończenie sporów z fiskusem w sprawie sportowców, którzy zarejestrowali się jako przedsiębiorcy. W czerwcu 2015 r. poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wykluczył możliwości opodatkowania zysków z uprawiania sportu jako działalności gospodarczej w PIT (II FPS 1/15).W najnowszym, precedensowym orzeczeniu sąd kasacyjny potwierdził też możliwość uznania ich za podatników VAT.

Fakturowanie z klubem

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe