fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odszkodowanie za grunty przejęte na inwestycje jest zwolnione z PIT

Adobe Stock
Kwota odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości rolnych, które nigdy nie były oraz nie są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, należy zakwalifikować jako prywatny przychód z innych źródeł. Są one wolne od podatku dochodowego.

Tak wynika z interpretacji wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 11 października 2019 r. (0114-KDIP3-1.4011.393.2019.3.MJ).

Podatnik wraz z małżonką jest właścicielem gruntów rolnych, które zostały nabyte w drodze darowizny od rodziców podatnika. Między małżonkami istnieje ustawowa wspólnota majątkowa. Podatnik prowadzi, jako osoba fizyczna, firmę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotowe grunty nigdy nie były jednak oraz nie są w żaden sposób związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Grunty zostały wywłaszczone na cele realizacji inwestycji drogowej, a podatnik otrzymał z tego tytułu odszkodowanie.

Czytaj też: Odszkodowanie za wywłaszczenie gruntu bez PIT - interpretacja podatkowa

W związku z tym podatnik wystąpił z pytaniem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej czy powstało zobowiązanie podatkowe, wskutek którego podatnik ma obowiązek wystawić fakturę VAT i odprowadzić do urzę...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA