fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wynajęcie mieszkania dla członka zarządu: wydatki w kosztach podatkowych

123RF
Spółka, która wynajęła mieszkanie dla dojeżdżającego członka zarządu, może odliczyć wydatki od przychodu.

Jeśli członek zarządu korzysta z mieszkania w celach służbowych, nie można uznać, że wynajęcie lokalu przez spółkę jest jednostronnym świadczeniem na jego rzecz. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.

Wystąpiła o nią spółka z o.o. działająca w branży reklamowej. Członek jej zarządu mieszka w innej miejscowości. Ponieważ wymagana jest od niego pełna dyspozycyjność, spółka wynajęła lokal, z którego może korzystać. Podkreśla, że zadecydowały o tym względy ekonomiczne. Poniesie bowiem mniejsze wydatki, niż gdyby musiała płacić za hotel.

Spółka chce rozliczyć wydatki na czynsz, media i inne opłaty do spółdzielni w podatkowych kosztach. Jej zdaniem jest to możliwe. Wydatki mają związek z jej działalnością, służą bowiem usprawnieniu działania organu zarządzającego. Należy je zaliczyć do tzw. kosztów funkcjonowania firmy.

Zostały także spełnione ogólne warunki rozliczania wydatków. Poniósł je przedsiębiorca (pokryte z jego zasobów majątkowych). Są definitywne (nikt ich spółce nie zwraca). Zostały odpowiednio udokumentowane.

Spółka podkreśla też, że wydatki nie znajdują się w tzw. negatywnym katalogu kosztów. Nie ma do nich zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem nie są podatkowym kosztem wydatki na jednostronne świadczenia na rzecz wspólników. Wynajem mieszkania służbowego nie jest jednak świadczeniem jednostronnym. Członek zarządu będzie bowiem korzystał z lokalu w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Wynajem ma zatem na celu zwiększenie efektywności jego pracy na rzecz spółki. Ma się to przełożyć na zwiększenie jej przychodów.

Zdaniem spółki świadczenie na rzecz członka zarządu w związku z pełnieniem funkcji nie jest świadczeniem jednostronnym, nawet gdy jest on jednocześnie wspólnikiem.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem i potwierdził, że wydatki na wynajęcie mieszkania – czynsz, media i inne opłaty – mogą być kosztem.

Numer interpretacji: 2461-IBPB-1- -2.4510.982. 2016.1.AP

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA