fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo autorskie: Należności za cytat czasami trzeba opodatkować

www.sxc.hu
Twórcy przysługuje wynagrodzenie za rozpowszechnianie jego utworu poza zakresem dozwolonego użytku.

Pan Krzysztof jest właścicielem firmy szkoleniowej i jako trener prowadził szkolenie z prawa pracy i BHP na podstawie własnego, autorskiego skryptu szkoleniowego. W opracowanym skrypcie zamieścił krótki cytat o treści podatkowej z opracowania innego autora. Jednocześnie w trakcie wykładu wykorzystał obszerne fragmenty podręcznika innej autorki na temat opodatkowania przychodów z pracy. Autorka jest wydawcą własnej książki. Czy trener powinien zapłacić autorce wynagrodzenie i jak powinien je rozliczyć? – pyta czytelnik.

Prawo cytatu wynika z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i daje możliwość korzystania w ograniczonym zakresie z fragmentów rozpowszechnionych dzieł innych autorów bez ich zgody, bez ich wiedzy oraz bez zapłaty im wynagrodzenia. Można także bez zapłaty wynagrodzenia przytaczać drobne utwory innych autorów w całości. Prawo korzystania z cudzych słów można stosować w związku z wyjaśnianiem, nauczaniem, analizą krytyczną lub prawam...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA