fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Odsetki od przejętego wskutek aportu kredytu w kosztach

www.sxc.hu
Spółka, która przejęła przedsiębiorstwo razem z kredytem, może odliczyć od przychodu związane z nim wydatki.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok korzystny dla firm spłacających zobowiązania związane z restrukturyzacją działalności. Pozwolił na rozliczenie w podatkowych kosztach odsetek od przejętego kredytu.

O interpretację wystąpiła spółka, która od swojego wspólnika otrzymała aportem przedsiębiorstwo. Na podstawie art. 519 kodeksu cywilnego nabyła zobowiązania wspólnika z tytułu kredytu i pożyczek na zakup gruntu oraz realizację inwestycji deweloperskiej. Będzie płacić od nich odsetki naliczone przed aportem. Nie zostały one zaliczone do podatkowych kosztów wspólnika, ponieważ nie zostały przez niego zapłacone.

Spółka zapytała, czy może rozliczyć odsetki w swoich kosztach. Jej zdaniem wydatki są związane z przychodami. Kredyt i pożyczki zostały zaciągnięte na zakup gruntu, na którym jest realizowana inwestycja mieszkaniowa. Spółka zapewnia, że będzie ją kontynuować – postawi budynki, a następnie sprzeda lokale.

Skarbówka nie zgodziła się z tym poglądem. Podkreśliła, że odsetki nie są związane z ogólną działalnością spółki, lecz z pozyskanym przez nią przysporzeniem w postaci zwiększenia kapitału zakładowego. Skoro operacje polegające na wniesieniu do spółki wkładu uznawane są za neutralne podatkowo, to i wydatki z tym związane nie mogą być kosztem.

Sądy stanęły jednak po stronie firmy. WSA w Warszawie uznał, że jeśli wykorzystanie przejętych przez spółkę aktywów przynosi jej przychody, to również towarzyszące temu wydatki, w tym obejmujące obsługę przejętych zobowiązań, które pozwoliły na sfinansowanie tych aktywów, nie powinny być wykluczone z kosztów. Wydatki na spłatę zobowiązań przejętych w związku z aportem nie mogą być uznane za związane z podwyższeniem kapitału zakładowego. Przejęcie zobowiązań i w rezultacie spłata odsetek od kredytów i pożyczek nie jest konieczne do podwyższenia kapitału.

Także NSA potwierdził, że wydatki na odsetki dotyczą działalności spółki, do której wniesiono aport. Można je zaliczyć do jej kosztów.

– Takie transakcje zdarzają się bardzo często, a kwestionowanie przez fiskusa rozliczenia odsetek w kosztach może być dla firmy bardzo dolegliwe – mówi Aleksandra Kasińska, doradca podatkowy i radca prawny w kancelarii FL Tax. – Stanowisko zaprezentowane przez sąd rozwiązuje wiele praktycznych problemów, jest korzystne dla podatników i wynika z przepisów.

sygnatura akt: II FSK 2320/13

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA