fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ryczałt za służbowe auto do celów prywatnych w praktyce

Adobe Stock
Kwota ryczałtu za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych obejmuje również paliwo – rozstrzygnął minister finansów w interpretacji ogólnej. Część wątpliwości jednak pozostała.

W 2015 roku do ustawy o PIT wprowadzone zostały nowe regulacje, czyli ust. 2a w art. 12, określające kwotę ryczałtu za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych, jaki powinien być uwzględniany w przychodzie pracowników korzystających z firmowych samochodów służbowych dla własnych, nie-biznesowych celów. Wprowadzone przepisy miały jasno definiować sposób ustalania kwoty przychodu po stronie pracownika. Co więcej, jak zakładał ustawodawca, głównym celem tych zmian miało być ułatwienie rozliczeń w tym zakresie, które w przeszłości przysparzały wiele trudności pracodawcom.

Sporna kwestia...

Już od początku obowiązywania tych regulacji zaczęły się jednak pojawiać pewne wątpliwości, przede wszystkim związane z samym zakresem kwoty ryczałtu. Jedną z najbardziej spornych kwestii, która budziła wątpliwości interpretacyjne, pozostawało ujęcie w ryczałcie kosztów paliwa związanego z podróżami w celach prywatnych pracownika. Fiskus - choć nie przeczył...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA