fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak rozliczać współpracę z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Adobe Stock
Przedsiębiorca współpracujący z osobą, która prowadzi nieewidencjonowaną działalność, nie musi odprowadzać za nią zaliczek na podatek dochodowy.

Już ponad półtora roku obowiązują przepisy o rozliczaniu małego biznesu, czyli tzw. działalności nierejestrowanej. Miały ułatwić życie tym, którzy mają niewielkie przychody (nieprzekraczające miesięcznie połowy minimalnego wynagrodzenia; w 2019 r. limit wynosi 1 125 zł). Nawet jeśli osoby takie spełniają definicję przedsiębiorcy (działają w sposób zorganizowany, ciągły i w celach zarobkowych), to nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Ciągle jednak są wątpliwości, jak ich opodatkować.

– Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną często wystawiają faktury za swoje usługi. A kontrahenci zastanawiają się czy nie powinni potrącić zaliczki na podatek z ich wynagrodzenia. Na to wskazuje ustawa o PIT – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Co na to fiskus? Spójrzmy na sprawę kobiety, która jest psychologiem. Świadczy usługi na rzecz osób prywatnych. Nie rejestrowała działalności gospoda...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA