fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mały podatnik w PIT i CIT: nowe limity i stawki w 2020 r.

Adobe Stock
W bieżącym roku graniczna kwota przychodów dla małego podatnika w PIT i CIT to 1,2 mln euro. Po 1 stycznia wyniesie ona już 2 mln euro. Przekłada się to na 8 747 000 zł, co jest kwotą o 3,6 mln zł wyższą niż obecnie.

W interesie przedsiębiorcy jest sprawdzenie, czy po zmianie przepisów wartość uzyskiwanych przez niego przychodów będzie się mieścić w nowym limicie. Przedsiębiorcom posiadającym status tzw. małego podatnika przysługują bowiem określone przywileje w podatkach dochodowych.

Do najważniejszych przywilejów małych podatników należą możliwości:

- rozliczania się kwartalnie z podatku dochodowego,

- dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 klasyfikacji środków trwałych (z wyjątkiem samochodów osobowych); odpisu dokonuje się w roku, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji, do wysokości limitu, który wynosi 50 tys. euro; limit ten dotyczy łącznej wartości wszystkich odpisów amortyzacyjnych od takich środków; limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, po przeliczeniu na polską walutę, w 2020 r. będzie wynosił 219 000 zł.

- zastosowania 9-proc. stawk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA