fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PIT dla młodych: wypłata po urodzinach bez zwolnienia z podatku

Adobe Stock
Ulga dla młodych przysługuje do dnia, w którym pracownik kończy 26 lat. Gdy data urodzenia pracownika wypada po terminie przekazania mu wynagrodzenia za dany miesiąc, pracodawca nie pobierze zaliczki na podatek dochodowy.

- Spółka z o.o. zatrudnia na umowę o pracę pracowników, którzy nie ukończyli 26 lat lub ukończą 26. rok życia w trakcie miesiąca. Jeden z pracowników pobiera zasiłek chorobowy, a dwie osoby otrzymują zasiłek macierzyński. Czy wobec pracowników, którzy ukończą 26 lat w trakcie miesiąca, należy zastosować zwolnienie z podatku za cały miesiąc, czy tylko do dnia urodzin? Czy zwolnienie przysługuje także z tytułu otrzymywania świadczeń z ubezpieczeń społecznych? - pyta czytelniczka.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT wolne od opodatkowania są przychody otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Jeżeli zatem pracownik kończy 26 lat w trakcie miesiąca, to zwolnieniu z opodatkowania na mocy wskazanego przepisu będą podlegać przychody wypłacone do dnia urodzin, natomiast przychody otrzymane po tym dniu będą opodatkowane. Obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy jest zatem uzależniony od daty urodzin i od momentu wypłaty wyna...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA