fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Zmiana stawek amortyzacji nie tylko na bieżąco - wyrok WSA w precedensowej sprawie

www.sxc.hu
Podatnik ma prawo dowolnie obniżyć stawki amortyzacji wstecz, jedynie pod warunkiem uwzględnienia zasad przedawnienia

We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w precedensowej sprawie dotyczącej obniżania stawek amortyzacji. Uznał, że przepisy o CIT dopuszczają taką zmianę wstecz.

Kanwą sporu była interpretacja. Spółka zapytała o art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, który pozwala obniżać podane w wykazie stawki amortyzacyjne dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się, począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Firma uważała, że wolą ustawodawcy było pozostawienie podatnikowi prawa do podjęcia indywidualnej i swobodnej decyzji. Nie miała wątpliwości, że zmiana stawek możliwa jest także wstecznie. Potwierdza to uzasadnienie do wprowadzonej zmiany, z którego wynika możliwość zmniejszenia stawek amortyzacyjnych z wykazu w dowolnej wysokości oraz w wybranym przez podatnika momencie.

Innego zdania był fiskus. Tłumaczył, że użyte przez ustawodawcę wyrażenie „następny" oznacza każdy następny rok podatkowy po obecnym. Tak więc zmiany obniżenia stawek amortyzacji można dokonać tylko na początku każdego roku po bieżącym. Fiskus podkreślił, że powodem zmiany stawki amortyzacji nie może być chęć obniżenia kosztów za okresy wcześniejsze, czyli takie, w których rozpoznano już stratę podatkową, celem zmniejszenia tej straty. W jego ocenie takie czynności powodują swobodną zmianę wysokości kosztów podatkowych za okresy, które zostały już zamknięte, tj. został wykazany dochód/strata podatkowa, i to bez wyraźnej przyczyny, takiej jak błędy rachunkowe i inne omyłki.

Spółka zaskarżyła interpretację i w pierwszej instancji wygrała. Warszawski WSA potwierdził, że sporny przepis pozwala na wsteczną zmianę stawek amortyzacji. Podkreślił, że oba przypadki opisane w przepisie to sytuacje rozłączne. Zwrócił też uwagę na wykładnię funkcjonalną. Zmiana była podyktowana chęcią wsparcia przedsiębiorców, tak żeby mogli efektywnie planować i ewentualnie wykazać straty.

Jak tłumaczył sędzia WSA Maciej Kurasz, sporna regulacja dotyczy także środków już amortyzowanych, a zmiany mogą dotyczyć lat uprzednich. Jedyne, z czym muszą liczyć się firmy, to konieczność korekt i ograniczenia związane z przedawnieniem zobowiązań.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: III SA/Wa 566/18

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA