Mamy dobrą wiadomość dla firm, którym nie powiódł się plan ulepszenia swoich produktów. Krajowa Informacja Skarbowa przyznała w najnowszej interpretacji, że sukces nie jest warunkiem koniecznym, by odliczyć wydatki na zaprojektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się produkcją urządzeń elektronicznych i aparatury kontrolno-pomiarowej dla branży górniczej. Napisała, że jej pozycja rynkowa zależy od nowych rozwiązań, które mają jej dać przewagę nad konkurencją. Spółka prowadzi prace rozwojowe polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych i ulepszonych urządzeń oraz na opracowywaniu prototypów. W praktyce jednak zdarza się, że zarząd podejmuje decyzję o zaniechaniu prac, jeśli uzna, że prawdopodobieństwo sukcesu jest małe. Zdarza się też, że prace mają skutek negatywny, kiedy nie udaje się uzyskać zamierzonego celu. Spółka zapytała, czy może odliczyć te wydatki jednorazowo w roku zakończenia prac.

Odpowiedź fiskusa była pozytywna. Dyrektor KIS przypomniał, że 1 stycznia 2016 r. do ustawy o CIT została wprowadzona definicja prac rozwojowych. Zgodnie z art. 4a pkt 28 oznacza to m.in. produkcję oraz tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, w tym opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych. Firmy prowadzące prace rozwojowe mogą rozliczyć ponoszone koszty już w trakcie trwania prac, niezależnie od ich końcowego rezultatu, także wówczas, gdy nie zostały zakończone.

– Koszty prac rozwojowych, których kontynuowanie zostało przez zarząd spółki zaniechane, oraz prac zakończonych ze skutkiem negatywnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone – czytamy w interpretacji.

numer interpretacji: 0111-KDIB1-3.4010. 339.2017.1.MBD