Przedsiębiorca odliczy wydatki na własne studia

Przedsiębiorca odliczy wydatki na własne studia. Opłaty musi jednak ponieść po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Muszą też mieć z nią związek.

Publikacja: 12.12.2018 06:14

Przedsiębiorca odliczy wydatki na własne studia

Foto: 123RF

Przybywa osób, które zamiast pracy na etacie zakładają działalność gospodarczą i świadczą usługi jako przedsiębiorcy. Coraz więcej pyta skarbówkę o możliwość odliczenia wydatków na dokształcanie, które zwiększają ich konkurencyjność. Fiskus się zgadza, ale nie w każdym przypadku. Przedsiębiorca powinien spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi udowodnić, że studia mają związek z jego biznesem.

Czytaj także: Przedsiębiorca na studiach

Taką odpowiedź (interpretacja nr 0112-KDIL3-3.4011. 335.2018.1.AA) otrzymała podatniczka, która zajmuje się psychoterapią w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W październiku 2018 r. rozpoczęła 3,5-letnie płatne studia magisterskie na kierunku psychologia kliniczna. Zaznaczyła, że są one konieczne do wykonywania zawodu psychoterapeuty zarówno merytorycznie, jak i formalnie.

Łatwiej o zlecenia

Wnioskodawczyni ma wykształcenie pedagogiczne i certyfikat psychoterapeuty. Nie będąc psychologiem, nie może jednak diagnozować pacjentów, co znacznie utrudnia zdobywanie zleceń. Zapytała, czy może odliczyć koszty kształcenia takie jak: czesne, opłata rekrutacyjna oraz płatne szkolenia z toku studiów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że skoro studia magisterskie są konieczne, aby podatniczka mogła prowadzić działalność zawodową i gospodarczą, to może uznać je za koszt.

– Wydatki te, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom jako przydatne do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu tej działalności – czytamy w interpretacji.

Opłaty za magisterskie studia psychologiczne odliczy też adwokat, który jest wspólnikiem spółki partnerskiej i zajmuje się sprawami rodzinnymi, np. rozwody czy alimenty. Dyrektor KIS zgodził się w interpretacji (nr 0114-KDIP3-1.4011.377.2017.1.IF), że jeśli dokształcenie pomoże poprawić jakość usług kancelarii, to może być kosztem.

Z kolei specjalistka zajmująca się zdrowiem publicznym odliczy wydatki na studia pielęgniarskie, które pomogą jej poszerzyć świadczone usługi (nr 0112-KDIL3-3.4011. 389.2018.1.MW).

Warunkiem odliczenia jest prawidłowe udokumentowanie wydatków. Jak to zrobić? Fiskus wyjaśnił w innej interpretacji (nr 0114-KDIP3-1. 4011.47.2018.2.ES), że na fakturze obowiązkowe jest imię i nazwisko podatnika, ale już nie nazwa firmy. Taką odpowiedź uzyskała podatniczka, która świadczy usługi ubezpieczeniowe i uczy się na kierunku finanse i ubezpieczenia. Fiskus potwierdził, że do kosztów zaliczy też wydatki na literaturę fachową, prasę branżową oraz książki zgodne z programem studiów.

Problem polega na tym, że wiele osób najpierw inwestuje w naukę, a dopiero potem zakłada firmę i wykorzystuje wiedzę. Fiskus nie zgadza się wtedy na odliczenie kosztów.

Najpierw firma, potem nauka

Podobnie odpowiedział fiskus menedżerowi (interpretacja nr 0114-KDIP3-1.4011.331.2018.2.AM), który założył firmę w trakcie studiów podyplomowych MBA (Master of Business Administration). Nie może więc odliczyć wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności.

– Nie mogły one obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, ponieważ źródło to w tym czasie nie istniało – argumentuje fiskus. Pozwala natomiast odliczyć wydatki poniesione po rozpoczęciu działalności, bo kierunek studiów jest z nią ściśle związany.

W innej interpretacji (nr 0113-KDIPT2-1.4011.426. 2018.2.MM) uznał jednak, że opłaty za studia na kierunku geologii naftowej poniesione przed założeniem firmy „mają charakter wydatków typowo osobistych". Nie ma znaczenia, że podatnik został dzięki nim cenionym specjalistą. Świadczy usługi polegające na wykonywaniu badań geologicznych w celu poszukiwania złóż ropy i gazu.

Izabela Andrzejewska-Czernek radca prawny w Kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy

Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie są definitywnie i bezwarunkowo wykluczone z kosztów. Można sobie wyobrazić, że niektóre koszty nawet powinny być poniesione wcześniej – np. wynajem biura czy zakup sprzętu, ale też specjalistyczne kursy niezbędne dla rozpoczęcia działalności w danym obszarze. Nie można zabronić odliczania tego rodzaju wydatków przygotowawczych. Należy jednak zgodzić się z fiskusem, że koszty podatkowe to nie przypadkowe wydatki. Muszą być poniesione w określonym celu. A podatnik w momencie ich dokonywania powinien przewidzieć, że będą służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu, jakim jest działalność gospodarcza.

Przybywa osób, które zamiast pracy na etacie zakładają działalność gospodarczą i świadczą usługi jako przedsiębiorcy. Coraz więcej pyta skarbówkę o możliwość odliczenia wydatków na dokształcanie, które zwiększają ich konkurencyjność. Fiskus się zgadza, ale nie w każdym przypadku. Przedsiębiorca powinien spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi udowodnić, że studia mają związek z jego biznesem.

Czytaj także: Przedsiębiorca na studiach

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona