Umowa pożyczki - sporządzenie dokumentacji cen transferowych

Sporządzenie dokumentacji cen transferowych dla transakcji pożyczki powinno nastąpić tylko w momencie jej dokonania, tj. zawarcia umowy. Nie ma natomiast takiego obowiązku w kolejnych latach, gdy następuje kalkulacja i wypłata odsetek.

Publikacja: 11.12.2017 02:00

Umowa pożyczki - sporządzenie dokumentacji cen transferowych

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2017 wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-3.4010.205.2017.1.JKT)

5 września 2017 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy w odniesieniu do transakcji pożyczki, która została zawarta przed 1 stycznia 2017 r., istnieje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w kolejnych latach podatkowych (począwszy od 2017 r.), aż do momentu upływu terminu udzielenia pożyczki.

W ocenie wnioskodawcy, art. 9a ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT wyraźnie wskazuje, że podatnicy są zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej jedynie dla transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi w danym roku podatkowym. Zgodnie z wykładnią językową słowa „dokonywać" oraz na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (art. 720 § 1), pożyczka jest dokonywana w momencie zawarcia umowy pożyczki. Nie jest ona natomiast dokonywana w kolejnych latach, kiedy następuje kalkulacja i wypłata odsetek

W ocenie wnioskodawcy, w odniesieniu do transakcji pożyczki wskazanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym

- która została zawarta przed 1 stycznia 2017 r. (została „dokonana" przed 1 stycznia 2017 r.),

- należy uznać, że nie jest „dokonywana" - w rozumieniu art. 9a ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT - w kolejnych latach podatkowych (począwszy od 2017 r.).

- W efekcie, w przypadku przekroczenia limitu wskazanego w art. 9a ust. 1d, spółka nie będzie zobowiązana do sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla tej transakcji również w kolejnych latach (począwszy od 2017 r.).

Ze stanowiskiem wnioskodawcy zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który potwierdził, że transakcja pożyczki powinna być udokumentowana w momencie jej dokonania, tj. zawarcia umowy. Nie ma zaś takiego obowiązku w kolejnych latach, gdy następuję kalkulacja i wypłata odsetek.

Komentarz eksperta

Joanna Pachnik doradca podatkowy, menedżer w Zespole Cent Transferowych w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

Transakcje finansowe są jednym z częściej zawieranych typów transakcji w ramach grup kapitałowych. Przedsiębiorstwa zawierają wzajemne transakcje polegające na finansowaniu działalności innych podmiotów z grupy m.in. za pomocą pożyczek wewnątrzgrupowych. W myśl art. 9a ustawy o CIT podatnik zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji podatkowej do transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi. W analizowanej sprawie powstało pytanie, czy podatnik powinien dokumentować transakcję pożyczki w kolejnych latach po jej zawarciu, kiedy naliczane są odsetki od pożyczki. Zaskakująco w świetle praktyki podatników w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych dla transakcji pożyczki, organ wskazał, że taki obowiązek istnieje wyłącznie w roku zawarcia / podpisania umowy pożyczki i wypłaty kwoty głównej pożyczki. Nie istnieje on natomiast w kolejnych latach, kiedy strony dokonują rozliczeń z tytułu pożyczki w formie naliczonych odsetek.

Komentowana interpretacja jest kolejną interpretacją organów podatkowych wskazującą na brak obowiązku dokumentacyjnego w przypadku transakcji pożyczki w innych latach niż rok zawarcia umowy pożyczki. Takie stanowisko zostało wyrażone przez organy podatkowe po raz pierwszy w interpretacji prawa podatkowego z 12 października 2017 r. (0111-KDIB1-3.4010.337.2017.1.APO). Organ wskazał w niej dodatkowo, że w przypadku przedłużenia terminu spłaty odsetek / renegocjacji warunków umowy w zakresie terminów spłaty odsetek, podatnik także nie będzie miał obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych dla poszczególnych lat, za wyjątkiem roku zawarcia umowy pożyczki.

Stanowisko wyrażone przez organy podatkowe w pewnym zakresie może dziwić podatników w świetle ukształtowanej praktyki, gdzie dokumentacji podlegał zarówno rok zawarcia transakcji pożyczki, ale także kolejne lata kiedy naliczane były odsetki od takiej pożyczki. Podejście takie wśród podatników wynikało z ukształtowanej jednolitej linii interpretacyjnej wskazującej, że za wartość transakcji pożyczki uznaje się zarówno kwotę kapitału, jak i kwotę odsetek (przykładowo: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 kwietnia 2017 r., III SA/Wa 1142/16, orzeczenie prawomocne; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 grudnia 2015 r., IPPB6/4510-353/15/2/TO; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 grudnia 2015 r., IBPB-1-3/4510-473/15/APO). Organy wskazywały, że „w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zostanie spełniona przesłanka wynikająca z art. 9a ust. 1 updop, (tj. mamy do czynienia z transakcjami pomiędzy podmiotami powiązanymi), w związku z czym Wnioskodawca będzie zobowiązany do sporządzania dokumentacji podatkowej, o ile nastąpi wypełnienie przesłanki dotyczącej przekroczenia rocznej wartości zawieranych transakcji, o której mowa w art. 9a ust. 2 updop. Należy jednak zauważyć, że do limitów określonych w art. 9a updop, w przypadku umów pożyczki wlicza się zarówno kapitał, jak i odsetki." Mając na uwadze powyższą interpretację organów podatkowych oraz bezpieczeństwo podatkowe, praktyka poszła w stronę przygotowania dokumentacji dla każdego z poszczególnych lat obowiązywania umowy pożyczkowej, dla którego łączna wartość kapitału i naliczonych w danym roku odsetek przekraczała wskazane w ustawie progi dokumentacyjne.

Takie podejście było stosowane w praktyce, mimo iż w art. 9a ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do końca 2016 roku ustawodawca posługiwał się także słowem „dokonywać": „Art. 9a. 1. Podatnicy dokonujący transakcji, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 - lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli jedną ze stron takiej umowy jest podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:"

Warto w związku z tym obserwować, czy rzeczywiście ww. interpretacje sygnalizują zmianę kierunku interpretacyjnego organów podatkowych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 3 listopada 2017 wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB1-3.4010.205.2017.1.JKT)

5 września 2017 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy w odniesieniu do transakcji pożyczki, która została zawarta przed 1 stycznia 2017 r., istnieje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w kolejnych latach podatkowych (począwszy od 2017 r.), aż do momentu upływu terminu udzielenia pożyczki.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów