fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wydatki na remont mieszkania na sprzedaż przedsiębiorca rozliczy w kosztach - interpretacja podatkowa

Fotolia.com
Wydatki na przystosowanie towaru do sprzedaży księgujemy tak samo jak jego zakup.

Nakłady na remont przeznaczonego do sprzedaży mieszkania są związane z działalnością. Można je rozliczyć w kosztach. Należy je ująć w tej samej kolumnie księgi przychodów i rozchodów co wydatki na zakup lokalu. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się handlem nieruchomościami. Na początku roku kupił mieszkanie. Zamierza je sprzedać, dlatego wydatek na lokal wpisał do kolumny 10 księgi przychodów i rozchodów (zakup towarów handlowych). Aby dostać lepszą cenę, sporo zainwestował. Wymienił okna, drzwi, podłogę, armaturę łazienkową i kuchenną, pomalował ściany. Wydatki są udokumentowane fakturami.

Jak je rozliczyć? Przedsiębiorca uważa, że mogą być kosztem uzyskania przychodów. Prace remontowe zwiększają bowiem atrakcyjność lokalu, co ma wpływ na jego cenę przy sprzedaży.

Czy jednak koszt remontu powinien być zaksięgowany w kolumnie 10, czy też należy zaklasyfikować go jako tzw. pozostały wydatek (kolumna 13)?

Przedsiębiorca optuje za przyjęciem tego drugiego rozwiązania.

Co na to fiskus? Zgodził się, że wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdził, że nakłady na remont nabytego mieszkania są związane z przychodami z działalności gospodarczej, przedsiębiorca zamierza je bowiem sprzedać. Zdaniem skarbówki jednak wydatki powinny być ujęte w kolumnie 10 księgi przeznaczonej do wpisywania zakupu towarów handlowych.

Tak wynika z przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia księgi. Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Przedsiębiorca natomiast wskazał we wniosku, że nabyty lokal wymaga poniesienia nakładów budowlano-remontowych w celu uzyskania lepszej ceny. Nie zostanie więc sprzedany w stanie nieprzerobionym. Dopiero po przeprowadzeniu remontu będzie wyrobem gotowym i przeznaczonym do zbycia. Nakłady stanowią zatem element kosztu wytworzenia lokalu.

Reasumując, usługi remontowe są niezbędne do wytworzenia wyrobu gotowego (lokalu). Dlatego powinny zostać wpisane w kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA