Zyski spółki komandytowej: wspólnik na razie z jedną daniną

Tegoroczne zyski spółki komandytowej, bez względu na moment ich wypłaty, nie będą opodatkowane.

Publikacja: 09.12.2020 07:25

Firma

Firma

Foto: AdobeStock

Zbliżają się duże zmiany w rozliczeniach spółek komandytowych. W przyszłym roku staną się podatnikiem CIT, zapłacą więc podatek od dochodu. Wspólnicy natomiast będą musieli podzielić się z fiskusem swoim zyskiem.

Nowe zasady rozliczenia mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Spółki mogą postanowić jednak, że staną się podatnikiem CIT dopiero 1 maja.

Czytaj także: Danina solidarnościowa: wspólnik zapłaci bez względu na straty - interpretacja podatkowa

Jak rozliczyć dotychczasową działalność? Obecnie podatek w spółce komandytowej płaci się tylko raz: od dochodu z działalności przypadającego na wspólnika. Zyski przekazane wspólnikom są nieopodatkowane. Czy tak też będzie z tegorocznymi?

Jeszcze stare zasady

– Zyski wypracowane przed przejściem na CIT, czyli przed 1 stycznia albo 1 maja 2021 r., są rozliczane na obecnie obowiązujących zasadach. Nie podlegają więc opodatkowaniu – mówi Grzegorz Szysz, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton. Jego zdaniem wskazuje na to chociażby przepis przejściowy do nowelizacji (DzU z 2020 r., poz. 2123). Chodzi o art. 13 ust. 1. Wynika z niego, że do dochodów wspólników uzyskanych z udziału w zyskach, osiągniętych przez spółkę przed dniem, w którym stała się podatnikiem CIT, stosuje się obowiązujące przed tym dniem przepisy.

Czy stare zyski będą nieopodatkowane niezależnie od tego, kiedy je wypłacimy? Wydaje się, że data wypłaty nie ma znaczenia. Wątpliwości budzi jednak art. 16 nowelizacji. Przepis ten stanowi, że fiskus nie zastosuje klauzuli obejścia prawa do korzyści podatkowej w postaci nieopodatkowanej wypłaty zysku ze spółki komandytowej uzyskanego z działalności operacyjnej. Są jednak dodatkowe zastrzeżenia. Po pierwsze, ta działalność nie może być sztuczna. Po drugie, klauzuli nie zastosuje się do korzyści podatkowej uzyskanej do dnia poprzedzającego dzień, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT. A co będzie później?

Kontrowersyjna klauzula

– Ten przepis nie zmienia ogólnej zasady, że zysk wypracowany przed zmianą sposobu rozliczeń jest nieopodatkowany. Także wtedy, gdy został wypłacony po dniu, w którym spółka stała się podatnikiem CIT. Nie ma uzasadnienia dla różnicowania skutków wypłaty zysku od momentu dokonania tej czynności, np. 31 grudnia 2020 r. i 2 stycznia bądź 2 maja 2021 r. Powinny być takie same, zysk w takiej sytuacji jest nieopodatkowany – podkreśla Grzegorz Szysz. Dodaje, że przepis przejściowy o klauzuli obejścia prawa jest bardzo kontrowersyjny. Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej nie jest bowiem nadużywaniem przepisów i nie powinno być traktowane jako unikanie opodatkowania. – Wprowadzenie tej swego rodzaju abolicji jest więc bezzasadne – podkreśla ekspert.

Monika Spotowska adwokat i doradca podatkowy w kancelarii Rödl & Partner

Zyski spółki komandytowej wygenerowane do czasu uzyskania przez nią statusu podatnika CIT nie są opodatkowane. Bez względu na moment ich wypłaty. Trudno sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Opodatkowanie zysków wypracowanych przed zmianą reguł rozliczenia naruszałoby bowiem zasadę pewności prawa. Można wprawdzie mieć pewne wątpliwości co do zamiarów fiskusa po lekturze przepisu przejściowego o klauzuli obejścia prawa, wydaje się on jednak tylko niepotrzebnym straszakiem na podatników. Przy rozliczaniu wypracowanego do końca bieżącego roku lub do końca kwietnia 2021 r. zysku trzeba jednak pamiętać o jego wyodrębnieniu. Najlepiej, żeby zysk wygenerowany przez spółkę i opodatkowywany na nowych zasadach księgowany był na osobnym koncie. Pochodzenie, wysokość i zasady podziału zysku powinny być wyraźnie określane w uchwale wspólników.

Zbliżają się duże zmiany w rozliczeniach spółek komandytowych. W przyszłym roku staną się podatnikiem CIT, zapłacą więc podatek od dochodu. Wspólnicy natomiast będą musieli podzielić się z fiskusem swoim zyskiem.

Nowe zasady rozliczenia mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Spółki mogą postanowić jednak, że staną się podatnikiem CIT dopiero 1 maja.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona