fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Pracujący w domu nie płaci PIT, gdy firma kupi mu krzesło - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Zwrot kosztów zakupu fotela biurowego nie jest przychodem osoby, która pracuje zdalnie w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

W czasie epidemii praca zdalna stała się normą, a wiele firm funduje załodze sprzęt biurowy. Skarbówka wyjaśnia, że taki zakup nie jest przychodem pracownika, jeśli dotyczy zadań wykonywanych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Taką odpowiedź otrzymał przedsiębiorca, który jednorazowo zwrócił pracownikom koszt zakupu krzesła biurowego do pracy zdalnej. Wystąpił o interpretację, by potwierdzić, że nie jest to dla pracowników przychód. Uzasadniał, że ponosi wydatek we własnym interesie, ponieważ celem jest zapewnienie ciągłości biznesowej.

Czytaj też: Fiskus potwierdza: praca zdalna z podatkowymi korzyściami

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z jego stanowiskiem, ale tylko częściowo. Wyjaśnił, że należy rozróżnić trzy sytuacje: zwrot kosztów dla osób wykonujących telepracę; dla pracujących zdalnie incydentalnie oraz dla pracujących zdalnie w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Zgodnie z tzw. ustawą antykryzysową w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii Covid-19 oraz trzech miesięcy po ich odwołaniu pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie zadań określonych w umowie o pracę poza miejscem jej stałego wykonywania. Po zleceniu pracy zdalnej, kiedy obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie potrzebnych narzędzi i materiałów, nie powstanie z tego tytułu przychód pracownika. Co istotne, bez znaczenia pozostaje sposób zapewnienia narzędzi i materiałów. Może to nastąpić w formie rzeczowej albo poprzez wypłatę świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika.

„W przypadku pracowników, którzy wykonują pracę zdalną w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego, otrzymany zwrot kosztów zakupu krzesła nie będzie skutkował powstaniem po ich stronie przychodów w rozumieniu ustawy o PIT. W konsekwencji na wnioskodawcy nie będą ciążyły w tym zakresie obowiązki płatnika" – stwierdził dyrektor KIS.

Wyjaśnił też, że zwrot za zakup krzesła osobom świadczącym telepracę, której wykonywanie w tej formie nie jest spowodowane szczególną sytuacją, np. stanem epidemii, będzie stanowił przychód pracownika. Może być jednak zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że wolne od podatku są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

Dotyczy to również osób świadczących incydentalnie pracę w formie zdalnej.

Nr interpretacji: 0113-KDIPT2-3.4011.725.2020.2.KS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA