fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Elektroniczne sprawozdania finansowe: spółki mają problemy

123RF
Fiskus zmienił zdanie i każe firmom sporządzać wszystkie raporty finansowe na nowych zasadach.

Od 1 października spółki muszą składać sprawozdania finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w nowej, elektronicznej formie. Początkowo Ministerstwo Finansów twierdziło, że tego obowiązku nie mają firmy, w których rok obrotowy skończył się przed tą datą. Teraz zmieniło zdanie. Według najnowszych wyjaśnień o formie sprawozdania decyduje moment jego sporządzania.

– Wiele spółek zostało zaskoczonych zmianą podejścia resortu. Z dnia na dzień okazało się, że muszą sporządzać sprawozdania na nowych zasadach – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

– Spółki mają na sporządzenie sprawozdania finansowego trzy miesiące liczone od zakończenia roku obrotowego – tłumaczy Aneta Lech, doradca podatkowy, wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. – Załóżmy, że w firmie rok obrotowy skończył się 31 sierpnia. W połowie listopada przygotowała ona sprawozdanie w formie papierowej (kierując się wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów) i przekazała biegłemu rewidentowi. A pod koniec miesiąca (resort opublikował nowe wyjaśnienia 27 listopada) okazało się, że sprawozdanie ma nieprawidłową formę. Biegły je więc odrzuci – wyjaśnia ekspertka.

– Ten problem mają też spółki, które się przekształcają albo zostały zlikwidowane – mówi Cezary Szymaś. Dodaje, że nowe sprawozdania powinny być złożone według struktury oraz formatu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. – Ale resort opublikował tylko ogólne schematy, firmy muszą na własną rękę dostosowywać systemy księgowe. Co oczywiście kosztuje, na razie od kilkuset do kilku tysięcy złotych – mówi.

Aneta Lech podkreśla, że wielu dostawców oprogramowania nie było przygotowanych na zmianę podejścia skarbówki. Spółki nie są więc w stanie wywiązać się z nowych obowiązków.

Dlaczego resort finansów zmienił zdanie? Pod wpływem stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości. Podkreślono w nim, że od 1 października br. system RDF (repozytorium dokumentów finansowych) przyjmuje tylko dokumenty w postaci elektronicznej opatrzone e-podpisem. Dotyczy to też okresów obrachunkowych, które zakończyły się przed 1 października 2018 r. Decydujące znaczenie dla formy sprawozdania ma więc wyłącznie data jego sporządzenia. Jak czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów: „Jednostki zobowiązane do składania sprawozdań finansowych wraz z innymi wymaganymi dokumentami powinny kierować się wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości, jako odpowiedzialnego za organizację techniczną przyjmowania dokumentów do właściwego rejestru sądowego".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA