fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Zawodnik MMA rozliczy w kosztach masaże, siłownię, fryzjera i korektę nosa - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Skarbówka rozumie potrzeby osób uprawiających mieszane sztuki walki.

Żeby dobrze walczyć, trzeba dbać o formę. To kosztuje, ale fiskus zgadza się na odliczenie wydatków od przychodu.

O interpretację wystąpił sportowiec zawodowo zajmujący się MMA (mieszane sztuki walki). Jego kariera dynamicznie się rozwija, postanowił więc założyć działalność gospodarczą i rozliczać przychody w firmie. Zarabia nie tylko na walkach, zajmuje się reklamą różnych produktów, jest też modelem. Chce być na topie i musi cały czas inwestować w swoje zdrowie, formę i wygląd. Dlatego ponosi wiele bardzo różnych wydatków.

Zawodnik podkreśla, że uprawiana przez niego dyscyplina wiąże się z potwornym wysiłkiem fizycznym i psychicznym. Ćwiczy sztuki walki przez cztery–pięć godzin dziennie, musi współpracować z trenerem. Poddaje się zabiegom fizjoterapeutycznym i rehabilitacyjnym. Korzysta np. z masaży, laserów regenerujących, magnetroniki, kriokomory, plastrowania mięśni. Ponieważ w sportach walki stosuje się kategorie wagowe, jest pod ścisłym nadzorem dietetyka. Współpracuje z fryzjerem, stylistą, kosmetyczką.

W razie poważnych uszkodzeń, takich jak złamanie nosa czy naderwanie ucha, korzysta z chirurgii estetycznej. Oczywiście musi chodzić także na siłownię, basen, do sauny i solarium. Kupuje też lekarstwa, bandaże, plastry, płaci za badania i ubezpieczenie. Inwestuje w odzież: obuwie, dresy, spodenki, koszulki. Nierzadko już podczas pierwszego treningu ubranie zostaje zniszczone i konieczne są kolejne zakupy.

Sportowiec twierdzi, że te wszystkie wydatki są niezbędne w prowadzonej przez niego działalności. Bez tego nie mógłby zarabiać na walkach oraz reklamach. Dlatego może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus nie miał nic przeciwko temu. Zaakceptował rozliczenie wszystkich wydatków w podatkowych kosztach.

Skarbówka nie zawsze jednak bywa tak łaskawa. Przykładowo nie zgodziła się na zaliczenie do kosztów wydatków na siłownię, witaminy i medykamenty ponoszonych przez trenera personalnego (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 16 października).

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-3.4011.704.2019.1.SJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA