fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozliczenie zapłaty zaległych składek za pracownika

123RF
Zapłata zaległych składek na ubezpieczenie społeczne jest przychodem osób ubezpieczonych, jednak nie jest to przychód ze stosunku pracy, lecz z innych źródeł. Nie może być zatem dokumentowany poprzez wystawienie formularza PIT-11.

Tak uznał 27 października 2015 r. minister finansów w zmianie interpretacji indywidualnej (DD3/033/163/CRS/14).

Spółka przyznała swoim pracownikom kupony podarunkowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Organ rentowy zakwestionował sposób podziału środków, uznając, że wartość kuponów stanowi podstawę do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. W wyniku sporu sądowego sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta na niekorzyść spółki, którą zobowiązano do naliczenia i odprowadzenia składek za przeszłe okresy. W momencie naliczania i odprowadzania składek spółka nie prowadziła już działalności i nie zatrudniała pracowników. Zaległości zostały sukcesywnie uiszczone w latach 2011–2012.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy z tytułu zapłaconych przez płatnika zaległych składek wraz z odsetkami (w części dotyczącej pracowników), których nie będzie już w stanie odzyska...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA