Podatek dochodowy

Skóra i rękawice w kosztach informatyka-motocyklisty

AdobeStock
Przedsiębiorca dojeżdżający do klientów motocyklem może rozliczyć wydatki na akcesoria oznaczone logo jego firmy.

Jeśli specjalistyczna odzież została kupiona na potrzeby działalności gospodarczej i nie będzie wykorzystywana prywatnie, wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią przedsiębiorca działający w branży komputerowej. Zajmuje się m.in. sprzedażą, naprawą i konserwacją sprzętu, doradztwem, zarządzaniem stronami internetowymi.

Na potrzeby działalności gospodarczej wyleasingował motocykl. Jest mu potrzebny do wyjazdów do klientów. Ponieważ większość ma siedziby w mieście mającym duże problemy komunikacyjne, dojazdy samochodem są utrudnione. Lepszym środkiem transportu jest właśnie motocykl, zapewniający sprawne i szybkie przemieszczanie się. Dodatkowy atut to niższe koszty eksploatacji (przykładowo paliwo czy ubezpieczenie).

Przedsiębiorca zainwestował też w akcesoria: kurtkę, spodnie, kask, rękawice, kamizelkę odblaskową oraz kominiarkę. Zamierza je opatrzyć nazwą i logo swojej firmy, w sposób trwały i widoczny.

Czy wydatki na takie wyposażenie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Z dwóch powodów. Po pierwsze, specjalistyczna odzież i kask chronią przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Po drugie, będą wykorzystywane tylko w działalności gospodarczej. Opatrzenie ich logo firmy wyklucza użytek osobisty.

Co na to fiskus? Potwierdził, że korzystanie z motocykla pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście. Przyznał też, że zakup specjalistycznej odzieży ma wpływ na bezpieczną jazdę. Te dwie okoliczności nie przesądzają jednak, że wydatki są kosztem uzyskania przychodów. Decyduje o tym przede wszystkim cel zakupu. Akcesoria muszą być nabyte wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Nie mogą służyć celom osobistym.

Czy ten warunek jest spełniony? Skarbówka uznała, że tak. Przedsiębiorca we wniosku o interpretację zapewnił bowiem, że ubiór zostanie oznaczony w widocznym miejscu logo i nazwą firmy. Utraci w ten sposób osobisty charakter.

Fiskus zastrzegł jednak, że zasadność zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego.

numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 250.2017.1.WM

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL