fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak należy rozliczać faktury prowizyjne od 2020 r. - interpretacja podatkowa

123RF
Od 2020 r. przedsiębiorcy, którzy będą chcieli rozliczyć kwoty wynikające z faktur prowizyjnych, nie będą musieli sprawdzać białej listy podatników VAT. Kompensata nie jest płatnością.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 21 listopada 2019 r. (0111-KDIB1-2.4010.380.2019. 1.MS) jak należy rozliczać od 2020 r. faktury prowizyjne.

Sprawa dotyczyła spółki przewozowej, która chce stworzyć sieć sprzedaży biletów komunikacyjnych. Sieć sprzedaży będzie tworzona przez pośredników – odrębne firmy. Bilety będą uprawniały do przejazdu na konkretnej trasie. Pośrednicy będą prowadzić działania marketingowe oraz – w imieniu i na rzecz wnioskodawcy – sprzedawać bilety. Usługę przewozu osób będzie jednak realizować wnioskodawca.

Czytaj też: Biała lista: kompensaty tak, sankcje nie

Potrącenie wynagrodzenia

Wpłaty kupujących nie będą dla pośredników przychodem ani kosztem, ponieważ transakcja będzie dokonywana w imieniu i na rzecz spółki. Spółka natomiast zostanie obciążona kosztem w postaci prowizji, stanowiącej przychód dla pośrednika i koszt uzyskania przychodu dla spółki. Wnioskodawca nie będzie jednak wypłacać...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA