fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Prawnicy: czy można rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki poniesione za klienta

AdobeStock
Kancelaria rozliczy w podatkowych kosztach wydatki na urzędowe i sądowe postępowania.

Ważna interpretacja dla prawników i doradców podatkowych. Mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty ponoszone za swoich klientów. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację zwrócił się właściciel kancelarii doradztwa podatkowego i prawnego. Występuje jako pełnomocnik w postępowaniach podatkowych oraz sądowo administracyjnych. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia określonych wydatków, takich jak opłaty skarbowe od pełnomocnictw czy wpisy sądowe.

Kancelaria rozlicza je na dwa sposoby. W pierwszym wariancie wynagrodzenie prawnika obejmuje dodatkowe opłaty, klient nie musi ich wnosić. Wszystkie wydatki ponosi właściciel kancelarii. W drugim wariancie do uregulowania opłat zobowiązany jest klient. Uiszcza je samodzielnie albo przekazuje środki.

Jak rozliczyć podatkowo te operacje? Właściciel kancelarii uważa, że gdy sam ponosi wydatki, może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Niedopełnienie tego obowiązku naraża go bowiem na odpowiedzialność za niewykonanie umowy. Wydatki mają też związek z przychodem, którym jest otrzymane wynagrodzenie.

Środki przekazane przez klienta (drugi wariant rozliczenia) nie są natomiast przychodem prawnika. Działa on bowiem wyłącznie jako pośrednik wpłacający pieniądze na rzecz określonej instytucji.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Potwierdził, że w pierwszym wariancie właściciel kancelarii może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Zobowiązał się bowiem w umowie do ich uiszczenia. Wydatki te są elementem kalkulacyjnym świadczonej przez prawnika usługi reprezentowania klienta. Są więc związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przy takiej konstrukcji umowy z klientem można je uznać za podatkowe koszty.

Skarbówka zgodziła się też z prawnikiem w sprawie skutków podatkowych drugiego wariantu rozliczenia. Potwierdziła, że otrzymywane od klientów kwoty nie są przychodem z działalności gospodarczej. Nie są bowiem należnością za wykonane przez prawnika usługi. Właściciel kancelarii działa tylko jako pośrednik.

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 452.2018.1.PSZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA