Sposób zamknięcia spółki osobowej a powstanie przychodu w PIT

Otrzymanie pieniędzy przez wspólnika spółki osobowej w wyniku zakończenia jej działalności bez przeprowadzenia likwidacji nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Publikacja: 05.12.2018 01:00

Sposób zamknięcia spółki osobowej a powstanie przychodu w PIT

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 września 2018 r. (0114-KDIP3-1.4011.408.2018.1.EC).

Czytaj także: Podział majątku likwidowanej spółki bez PIT

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wspólnik, będący komandytariuszem spółki osobowej, prowadzącej działalność w zakresie produkcji oraz sprzedaży drzwi i okien opisał, że w związku z ograniczeniem do minimum prowadzonej działalności gospodarczej i zaprzestaniem generowania przychodów spółka rozważa zakończenie działalności w drodze podjęcia stosownej uchwały przez zgromadzenie wspólników.

W konsekwencji, nastąpi wykreślenie spółki z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego oraz ustanie jej bytu prawnego. Tym samym, zakończenie działalności nie będzie związane z typową procedurą likwidacji opisaną w tytule II, dziale I, rozdziale 5 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).

W trakcie procesu kończenia działalności przewidywane jest przekazanie wspólnikom kwoty, będącej nadwyżką po wypłacie zrealizowanego zysku, stanowiącej spłatę ich udziałów kapitałowych w spółce.

Wnioskodawca spytał, czy wypłata rzeczonej kwoty będzie stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Sam uważał, ze na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji tejże spółki, nawet jeżeli rozwiązanie tego podmiotu zostaje przeprowadzone w inny sposób. Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy w pełnym zakresie. ?

Komentarz eksperta

Jakub Zbiewski, konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Kluczową kwestią omawianej interpretacji było rozstrzygnięcie, czy przepisy art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT mają zastosowanie również do przypadków, w których wypłata wspólnikom środków pieniężnych przez spółkę następuje w wyniku procesu zaprzestania działalności spółki, niebędącego procedurą likwidacji opisaną w stosownych przepisach k.s.h. Zgodnie z nimi, likwidację spółki należy przeprowadzić na skutek wystąpienia konkretnych zdarzeń opisanych w katalogu zamkniętym, zawartym w art. 67 k.s.h., chyba że wspólnicy spółki uzgodnili inny sposób zakończenia działalności.

Wnioskodawca uznał, że o sposobie zaprzestania działalności spółki w zakresie przepisów k.s.h. decydują jej wspólnicy, a przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego nie jest obligatoryjne. Co więcej, niezależnie od obranej drogi proceduralnej zarówno likwidacja, jak i inny sposób zakończenia działalności spółki osobowej są działaniami dążącymi do osiągniecia tych samych celów – zaprzestania wykonywania usług przez daną spółkę i ustania jej bytu prawnego. W stanie faktycznym z komentowanej interpretacji nie planuje się przeprowadzenia likwidacji, ze względu na potrzebę wypełnienia ostatnich zobowiązań wynikających z umów, których spółka jest stroną.

W ocenie wnioskodawcy, różnice występujące pomiędzy różnymi sposobami rozwiązania spółki nie pozwalają na różnicowanie sytuacji wspólników spółki w zależności od wyboru jednego z dostępnych sposobów zakończenia jej działalności. Uważał, że takie stanowisko zajmują również organy skarbowe. Na potwierdzenie tej konkluzji przytoczył interpretację z 7 czerwca 2016 r. (ITPB4/4511-213/16/KW), w której Izba Skarbowa w Bydgoszcz stwierdziła, że przepisy ustawy o PIT nie ograniczają zakresu ich stosowania wyłącznie do sytuacji przeprowadzenia likwidacji spółki w rozumieniu przepisów k.s.h., lecz do szerzej rozumianej sytuacji przysporzenia majątkowego wspólników spółki, związanego bezpośrednio z zaprzestaniem jej działalności.

Podobne stanowisko organy skarbowe zawarły również w innych przytoczonych interpretacjach, m.in. Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2015 r. (ILPB1/4511-1-1021/15-2/AN). Organ stwierdził w niej, że zarówno rozwiązanie, jak i likwidacja spółki mają tożsame konsekwencje prawne, niepodlegające rozgraniczaniu. W kolejnej interpretacji (ILPB1/4511-1-33/16-3/TW z 15 kwietnia 2016 r.) ten sam organ skarbowy ocenił, iż majątek otrzymany przez wspólnika spółki w wyniku jej rozwiązania bez formalnego postępowania likwidacyjnego nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.

Warto zwrócić również uwagę na cytowane w argumentacji orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 października 2017 r. (II FSK 2487/15), w którym sąd potwierdził prezentowane wyżej stanowisko podkreślając, że przepis ustawy o PIT jest jednoznaczny i wyklucza on z przychodów środki finansowe przyznane wspólnikowi spółki na drodze jej likwidacji – formalnej, lub innej.

Organ podatkowy zgodził się z zaprezentowanym stanowiskiem wnioskodawcy, zaznaczając w uzasadnieniu, że niezależnie od sposobu rozwiązania spółki, w rozumieniu przepisów o PIT rozpoznać należy przede wszystkim zdarzenie likwidacji działalności gospodarczej.

Decyzja Dyrektora KIS jest kontynuacją pozytywnej dla podatników linii orzecznictwa w sprawie wyłączenia z opodatkowania PIT środków pieniężnych uzyskanych w wyniku zakończenia działalności spółki osobowej. ?

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 września 2018 r. (0114-KDIP3-1.4011.408.2018.1.EC).

Czytaj także: Podział majątku likwidowanej spółki bez PIT

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara