Która spółka korzystnie rozliczy koszty podatkowe

Spółki komandytowe i jawne korzystnie rozliczają koszty, spółki cywilne nie mogą. Tak wynika z ostatnich interpretacji.

Publikacja: 05.12.2019 08:35

Która spółka korzystnie rozliczy koszty podatkowe

Foto: 123RF

Korzystanie z usług wspólnika pozwala przerzucić do niego dochody i korzystniej je opodatkować. Fiskus akceptuje takie operacje, ale tylko w spółce komandytowej i jawnej. W cywilnej już nie.

Spójrzmy na ostatnie interpretacje. O jedną z nich wystąpiła kobieta, która działa w branży ubezpieczeniowej. Jednocześnie jest wspólnikiem spółki jawnej. Zamierza świadczyć dla niej usługi: sprzedawać ubezpieczenia, pozyskiwać klientów, zajmować się ich obsługą.

Czytaj także: Spółka nie może zapłacić PIT za wspólnika - interpretacja podatkowa

Proporcjonalnie do udziału

Czy wystawiane przez nią faktury mogą być podatkowym kosztem spółki? W tym kobiety, która jest jednym ze wspólników?

Tak, proporcjonalnie do udziału w zysku – uznał fiskus. Podkreślił, że ustawa o PIT nie zawiera ograniczeń w sprawie zawierania umów między dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Jak czytamy w interpretacji, fakt, że wspólnikiem spółki jawnej jest ta sama osoba, która świadczy dla niej usługi, nie przeszkadza w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wszystkich wspólników wydatków na nabycie tych usług (nr 0115-KDIT2-3.4011. 378.2019.2.MJ).

Podobnie jest w spółkach komandytowych. Potwierdza to interpretacja dotycząca kobiety, która jest komandytariuszką w takiej spółce i jednocześnie świadczy dla niej usługi, takie jak sporządzanie planów marketingowych, poszukiwanie pracowników, prowadzenie windykacji wierzytelności, obsługa rachunku bankowego.

Kobieta uważa, że wydatki na wypłatę wynagrodzenia za jej usługi są dla niej kosztem uzyskania przychodów z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowej, proporcjonalnie do posiadanego przez nią udziału w zysku.

Co na to fiskus? Potwierdził, że wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów spółki. U wspólników rozlicza się je proporcjonalnie do ich udziału w zyskach. Tak wynika z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT.

Kobieta może zatem zaliczyć odpowiednią część wynagrodzenia z faktury za swoje usługi, ustaloną z uwzględnieniem posiadanego udziału w zysku spółki, do kosztów uzyskania przychodów (nr 0112 -KDIL3-3.4011.265.2019. 6.WS).

Jakie korzyści może dać rozliczenie kosztów? Wspólnicy, w tym ten, który świadczy usługi, mają niższy dochód. A wynagrodzenie za usługi może być u niego korzystniej opodatkowane (albo w ogóle, jeśli ma w firmie stratę). Przykładowo niższym ryczałtem. Widać to zwłaszcza przy wynajmie nieruchomości (który jest rozliczany prywatnie), od ktorego można płacić 8,5-proc. podatek (mając przychody do 100 tys. zł rocznie).

Potwierdza to interpretacja, o którą wystąpił wspólnik spółki komandytowej. Zamierza jej wynająć mieszkanie. Czy może płacić tylko 8,5-proc. ryczałt od przychodów? Fiskus nie miał nic przeciwko temu (nr 0114-KDIP3-1.4011.438.2019.6).

Skarbówka nie akceptuje jednak takich operacji w spółkach cywilnych. Przekonał się o tym mężczyzna, który wynajmuje budynek. Najemca to spółka cywilna, w której jest wspólnikiem. Mężczyzna twierdzi, że wynagrodzenie stanowi dla niego koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Skarbówka odpowiedziała, że świadczy usługi dla samego siebie. Dlatego wydatek nie może być dla niego podatkowym kosztem (nr 0113-KDIPT2-1.4011.373.2019. 3.DJD).

Skarbówka zmieniła zdanie

Co ciekawe, jeszcze w zeszłym roku fiskus zgadzał się na rozliczenia kosztów także w spółkach cywilnych. Przykładowo w sprawie przedsiębiorcy, który wynajmował spółce cywilnej (w której był wspólnikiem) specjalistyczne urządzenie. Skarbówka zgodziła się, że kwota z faktury może być w całości kosztem (nr 0115-KDIT3.4011.416.2017.1.PSZ).

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA

Umowy zawierane przez spółkę ze wspólnikami mogą dać podatkowe korzyści. Wystarczy, że wspólnicy płacący od dochodów ze spółki podatek według skali (zwłaszcza 32 proc.) albo liniowy (19 proc.) przerzucą część zysku, w formie wynagrodzenia za usługi albo wynajem, do tego, który jest korzystniej opodatkowany, np. odprowadza 8,5-proc. ryczałt. Kiedyś fiskus zgadzał się, że jest to możliwe nie tylko w spółce komandytowej i jawnej, ale także w cywilnej. Teraz zmienił zdanie w sprawie tej ostatniej, chociaż ustawa o PIT mówi o rozliczeniu udziału w spółce niebędącej osobą prawną, nie wprowadzając rozróżnienia na cywilne, komandytowe czy jawne. Wspólnicy płacą PIT na tych samych zasadach. Różnica jest taka, że spółki komandytowe i jawne są przedsiębiorcami. Natomiast w spółce cywilnej przedsiębiorcami są wspólnicy. Dlatego fiskus twierdzi, że w spółce cywilnej wspólnik świadczy usługę samemu sobie.

Korzystanie z usług wspólnika pozwala przerzucić do niego dochody i korzystniej je opodatkować. Fiskus akceptuje takie operacje, ale tylko w spółce komandytowej i jawnej. W cywilnej już nie.

Spójrzmy na ostatnie interpretacje. O jedną z nich wystąpiła kobieta, która działa w branży ubezpieczeniowej. Jednocześnie jest wspólnikiem spółki jawnej. Zamierza świadczyć dla niej usługi: sprzedawać ubezpieczenia, pozyskiwać klientów, zajmować się ich obsługą.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów