Nie ma dodatkowego podatku za paliwo

Rozmowa | Emilia Sulisz-Olkowska, aplikantka adwokacka, konsultantka w kancelarii FL Tax

Publikacja: 03.12.2015 02:00

Nie ma dodatkowego podatku za paliwo

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski

Rz: Firma nie musi naliczać przychodu pracownikowi, któremu zwraca wydatki na benzynę do prywatnych przejazdów służbowym autem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ważnej dla wszystkich pracodawców udostępniających firmowe samochody po godzinach. Co ten wyrok oznacza dla przedsiębiorców?

Emilia Sulisz-Olkowska: Orzeczenie wrocławskiego WSA dotyczy obowiązujących od 1 stycznia br. znowelizowanych przepisów ustawy o PIT. Wynika z nich, że jeśli pracownik jeździ prywatnie służbowym autem, to pracodawca powinien doliczać mu co miesiąc 250 albo 400 zł dodatkowego, zryczałtowanego przychodu (w zależności od pojemności silnika pojazdu). Zdaniem fiskusa ten ryczałt nie obejmuje wydatków na paliwo. Jeśli więc pracodawca zdecyduje się dodatkowo pokrywać koszty benzyny zużytej w celach prywatnych, to jej wartość jest przychodem pracownika ze stosunku pracy. Takie podejście skarbówki mocno skomplikowało rozliczenie firmowych aut. Nie da się bowiem idealnie przyporządkować benzyny zużytej na cele służbowe i osobiste. Wyrok wrocławskiego WSA z 23 listopada br. (I SA/Wr 1595/15) jest światełkiem w tunelu dla przedsiębiorców. Potwierdza bowiem, że w ryczałcie uwzględnione są koszty benzyny wykorzystywanej przez pracownika.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona