fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PIT: mąż nie może dostać od żony jej części kosztów - wyrok WSA

AdobeStock
Gdy małżonkowie prowadzą odrębne firmy, przy wykorzystaniu jednej nieruchomości wspólnej, z której każdy ma prawo korzystać, to ustalenie wartości początkowej środka trwałego następuje odrębnie u każdego.

Spór w sprawie dotyczył rozliczenia PIT z działalności gospodarczej za 2014 rok. Z akt sprawy wynikało, że podatnik w tym czasie prowadził firmę w zakresie usług syndyka oraz najmu, podlegającą opodatkowaniu 19 proc. liniowym PIT. Prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych, w których wykazywał odpisy amortyzacyjne od nieruchomości stanowiącej współwłasność małżeńską. I właśnie ona stała się kością niezgody między przedsiębiorcą a fiskusem, bo okazało się, że była wykorzystywana przez oboje małżonków do prowadzenia odrębnych działalności gospodarczych.

Po kontroli fiskus uznał m.in., że mężczyzna zawyżył koszty uzyskania przychodu poprzez naliczenie odpisów amortyzacyjnych od nieprawidłowo ustalonej wartości początkowej środków trwałych wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Zarzutów było więcej i część zaleceń pokontrolnych przedsiębiorca wykonał składając korektę zeznania. Części jed...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA