fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Liniowy PIT: 19 proc. podatku od doradztwa

123RF
Były pracownik, a dziś przedsiębiorca, który teraz doradza dotychczasowemu pracodawcy, zapłaci 19 proc. podatku.

Skarbówka zgadza się, że menedżer poza umową cywilnoprawną może zawrzeć ze spółką umowę o doradztwo, od której – od początku następnego roku – zapłaci podatek liniowy.

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który do 30 czerwca 2018 r. był zatrudniony na umowę o pracę jako kierownik działu produkcji. Od 1 lipca 2018 r. świadczy usługi zarządzania tym działem na podstawie kontraktu menedżerskiego. W kontrakcie zapisano, że czynności wykonywane przez zarządzającego (wnioskodawcę) to takie, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, czyli z działalności wykonywanej osobiście. To znaczy, że spółka jest płatnikiem zaliczek.

Jednocześnie 2 lipca 2018 r. podatnik zawarł ze spółką umowę świadczenia usług doradztwa biznesowego na rzecz zarządu, w postaci wdrożenia nowych technologii. 1 lipca 2018 r. wnioskodawca dokonał wpisu działalności gospodarczej w CEiDG. Zajmuje się doradztwem w zarządzaniu (PKD 70.22.Z) oraz w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z).

Zapytał, czy od 1 stycznia 2019 r. może rozliczać podatek liniowy od usług doradztwa. Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej uznał jego stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że możliwość opodatkowania 19-proc. stawką liniową dotyczy wyłącznie dochodów uzyskanych z prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Co istotne, możliwości tej nie mają podatnicy, którzy świadczą usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. Stawką liniową nie można też rozliczać usług, które podatnik wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT za działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, za które (1) odpowiedzialność ponosi zlecający, (2) są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego oraz (3) wykonujący nie ponosi ryzyka gospodarczego.

Dyrektor KIS stwierdził, że przychody z usług, które wnioskodawca świadczy w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy z 2 lipca 2018 r., nie stanowią przychodów uzyskiwanych z kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem ani innej o podobnym charakterze. Umowa nie dotyczy bowiem zarządzania przedsiębiorstwem, tylko doradztwa gospodarczego.

„Na możliwość opodatkowania dochodów ze świadczenia usług w działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT nie ma wpływu fakt, że na rzecz spółki, której usługi te są świadczone, wnioskodawca wykonuje czynności wynikające z umowy cywilnoprawnej" – napisał dyrektor KIS.

To oznacza, że dochody z tej działalności, uzyskiwane w 2019 r., mogą być opodatkowane stawką liniową 19 proc. Warunkiem jest dokonanie wyboru tej formy w stosownym terminie.

numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 449.2018.1.MPŁ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA