fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wypłaty z programu motywacyjnego dla menedżerów niekorzystnie opodatkowane

123RF
Osoba otrzymująca wypłatę z programu motywacyjnego może zapłacić podatek według stawek 18 i 32 proc. zamiast 19 proc.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zajął niekorzystne dla podatników stanowisko w sprawie rozliczenia przychodów z programu motywacyjnego (I SA/Gl 352/15).

Takie programy są obecnie popularną alternatywą dla bonusów czy premii za wyniki. Wiele spółek oferuje wybranym pracownikom pochodne instrumenty finansowe, uzależnione od wyników finansowych, realizowane w formie wypłat gotówkowych.

Alternatywa dla premii

Fiskus potwierdza w większości przypadków, że menedżer uczestniczący w programie ma przychód z kapitałów pieniężnych, opodatkowany 19-proc. PIT. Część podatników otrzymuje jednak interpretacje niekorzystne, z których wynika, że jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście. Wtedy podatek płaci się według stawek 18 i 32 proc.

Jedna z takich spraw dotyczyła członka rady nadzorczej, który ma otrzymywać nieodpłatnie określoną ilość certyfikatów uczestnictwa w programie motywacyjnym. Przyznał, że będzie to element wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji. Zapytał, czy kwoty wypłacone mu przez spółkę w wyniku realizacji certyfikatów będą przychodem z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT).

Izba Skarbowa w Katowicach (IBPBII/2/415-836/14/NG) uznała jednak, że to przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT. Według fiskusa nie ma znaczenia, jak wyliczony jest przychód i czy zależy od przychodów spółki.

Również WSA w Gliwicach (I SA/Gl 352/15) wskazał, iż źródłem uzyskania certyfikatów jest stosunek powołania łączący podatnika ze spółką. W rezultacie jest to działalność wykonywana osobiście.

Eksperci: przychód z kapitałów

– Nie sposób się zgodzić ani z podejściem WSA, ani organu podatkowego – mówi Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, doradca podatkowy i partner w Advicero Tax.

– Zignorowano tutaj rodzaj podstawy prawnej do wypłaty wynagrodzenia – fakt istnienia pochodnego instrumentu finansowego. Wysokość wynagrodzenia nie zależy od działań podatnika, ale od wartości instrumentu bazowego, na którą osoba uprawniona do wypłaty nie ma wpływu. Ciężko więc twierdzić, że jest to dla niej przychód z działalności wykonywanej osobiście. Nie przedstawiono też argumentacji, że wypłata nie spełnia definicji przychodów z kapitałów pieniężnych – dodaje.

Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce, uważa, że kwestie związane z opodatkowaniem programów motywacyjnych zależą głównie od tego, w jaki sposób zostały skonstruowane. Szczegółowe rozwiązania przyjęte przez daną spółkę mogą bowiem zmienić sposób ich postrzegania przez organy podatkowe. Jego zdaniem warto, aby firmy planujące wdrożenie takiego programu wcześniej uzyskały w tej sprawie interpretację podatkową.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, m.pogroszewska@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA