Podatki 2021: nowości dla firm

Nadchodzący rok przyniesie wiele zmian w podatkach dla firm. Spółki komandytowe, wbrew protestom, zapłacą CIT. Za to te z o.o. skorzystają z systemu estońskiego.

Aktualizacja: 03.12.2020 10:34 Publikacja: 02.12.2020 21:57

Podatki 2021: nowości dla firm

Foto: Adobe Stock

Zmieniają się zasady rozliczania działalności, część biznesów zostanie podwójnie opodatkowana. Czy można tego uniknąć? Mamy kilka propozycji.

Czytaj także: Spółki komandytowe. Jak uciec fiskusowi

Od początku 2021 r. pojawi się nowa zachęta inwestycyjna, zwana popularnie „estońskim CIT". Spółki kapitałowe o obrotach do 100 mln zł firmy będą mogły nie płacić podatku, jeśli przeznaczą zyski na inwestycje.

Czytaj także: Estoński CIT - nowa zachęta inwestycyjna

Inżynierowie, prawnicy i księgowi będą mogli na prostszych zasadach zapłacić podatek. Spadną też stawki od wolnych zawodów i niektórych usług.

Czytaj także: Ryczałt będzie mogło wybrać więcej firm

W 2021 r. skończą się spory o rozliczenia najmu nieruchomości. Wynajmujący zapłacą stawki 8,5 i 12,5 proc. nawet od kilkudziesięciu mieszkań. Ryczałt będzie dostępny w biznesie.

Czytaj także: Podatek od najmu bez ryzyka sporu

Dzięki nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ryczałcie podatnicy, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, dłużej będą mogli korzystać z wprowadzonych w pierwszych miesiącach epidemii preferencji podatkowych.

Czytaj także: Większe ulgi za darowiznę aż do zakończenia epidemii

Firma nie przesunie podatkowych kosztów na lata, w których będą jej bardziej potrzebne. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z podatku nie będzie miał prawa do obniżki stawek amortyzacji. Tak wynika z nowelizacji ustawy o PIT, CIT i ryczałcie.

Czytaj także: Ograniczenia w amortyzacji majątku przedsiębiorstwa

Fiskus coraz baczniej przygląda się podatnikom. I nie chodzi już tylko o wnikliwsze kontrole, ale o to, że firmy mają każdego roku więcej biurokratycznych obciążeń w relacjach z fiskusem. Od 2021 r. jeszcze ich przybędzie – przede wszystkim największym firmom.

Czytaj także: Spowiedź z planów i strategii

Zmieniają się zasady rozliczania działalności, część biznesów zostanie podwójnie opodatkowana. Czy można tego uniknąć? Mamy kilka propozycji.

Czytaj także: Spółki komandytowe. Jak uciec fiskusowi

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara