fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Podatki 2021: nowości dla firm

Podatki 2021
Adobe Stock
Nadchodzący rok przyniesie wiele zmian w podatkach dla firm. Spółki komandytowe, wbrew protestom, zapłacą CIT. Za to te z o.o. skorzystają z systemu estońskiego.

Zmieniają się zasady rozliczania działalności, część biznesów zostanie podwójnie opodatkowana. Czy można tego uniknąć? Mamy kilka propozycji.

Od początku 2021 r. pojawi się nowa zachęta inwestycyjna, zwana popularnie „estońskim CIT". Spółki kapitałowe o obrotach do 100 mln zł firmy będą mogły nie płacić podatku, jeśli przeznaczą zyski na inwestycje.

Inżynierowie, prawnicy i księgowi będą mogli na prostszych zasadach zapłacić podatek. Spadną też stawki od wolnych zawodów i niektórych usług.

W 2021 r. skończą się spory o rozliczenia najmu nieruchomości. Wynajmujący zapłacą stawki 8,5 i 12,5 proc. nawet od kilkudziesięciu mieszkań. Ryczałt będzie dostępny w biznesie.

Dzięki nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ryczałcie podatnicy, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, dłużej będą mogli korzystać z wprowadzonych w pierwszych miesiącach epidemii preferencji podatkowych.

Firma nie przesunie podatkowych kosztów na lata, w których będą jej bardziej potrzebne. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z podatku nie będzie miał prawa do obniżki stawek amortyzacji. Tak wynika z nowelizacji ustawy o PIT, CIT i ryczałcie.

Fiskus coraz baczniej przygląda się podatnikom. I nie chodzi już tylko o wnikliwsze kontrole, ale o to, że firmy mają każdego roku więcej biurokratycznych obciążeń w relacjach z fiskusem. Od 2021 r. jeszcze ich przybędzie – przede wszystkim największym firmom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA