fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Objęcie akcji w programie motywacyjnym jest opodatkowane PIT

Ewa Pietkiewicz, konsultantka w poznańskim biurze Deloitte
materiały prasowe
Jeśli w wyniku uczestnictwa w programie mającym zwiększyć zaangażowanie pracowników i spowodować wzrost wydajności pracy podatnikowi przyznano akcje zagranicznej spółki, to uzyskał on przychód już w chwili ich otrzymania.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 8 września 2015 r. (I SA/Kr 1004/15).

Podatnik jest zatrudniony przez polską spółkę i uczestniczy w planie motywacyjnym związanym z akcjami spółki amerykańskiej, z którą nie łączy go stosunek pracy. Zgodnie z regulaminem funkcjonowania planu otrzymuje on bezpłatnie ograniczone jednostki akcyjne, czyli niegwarantowane, niezbywalne i objęte restrykcjami przyrzeczenie wydania akcji (RSU) w przyszłości oraz opcje (w tym opcje zbywalne) na akcje spółki amerykańskiej. Prawo do ich otrzymania nie wynika z umowy o pracę wiążącej go z polską spółką, a pracodawca nie ponosi jakichkolwiek kosztów związanych z planem ani nie decyduje, kto otrzyma akcje.

Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w PIT. Zdaniem podatnika przychód podlegający opodatkowaniu PIT po jego stronie powstanie w momencie zbycia akcji s...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA