fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: nocleg opłacany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

123RF
Darmowe kwatery dla pracowników delegowanych do pracy za granicę to ich przychód – uznał NSA.

Nieoczekiwany zwrot w sprawie darmowych noclegów dla pracowników delegowanych. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że gdy pracodawca płaci za kwatery załogi, która realizuje projekt poza granicami kraju, trzeba naliczyć PIT. Dotąd wydawało się, że pracownicy i pracodawcy mogą spać spokojnie, bo orzecznictwo było dla nich zasadniczo korzystne.

Czytaj także: Kiedy wydatki na dojazd i noclegi pracowników bez PIT

Sporna sprawa dotyczyła dużej spółki z branży budownictwa przemysłowego. We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że deleguje pracowników do pracy za granicę, głównie do Francji i Niemiec.

Załoga na wyjeździe

Spółka podkreśliła, że pracownicy nie wyjeżdżają w podróż służbową, czyli nie ma diet. Oddelegowanie następuje poza siedzibę pracodawcy i poza miejsce zamieszkania pracowników. Konsekwencją tego są darmowe noclegi, czego koszty, w zależności od projektu, ponosi spółka lub kontrahent. Firma zapytała, czy wartość udostępnianych bezpłatnie pracownikom noclegów w czasie oddelegowania do kontraktów poza jej siedzibę i ich miejsce zamieszkania to w PIT przychód z pracy.

Najpierw fiskus odpowiedział, że nie. Po niecałym roku zdanie zmienił. Uznał, że darmowe noclegi to przychód dla pracownika, a spółka musi pobierać zaliczkę na PIT. Ma ją naliczać od wartości świadczenia ustalonego z uwzględnieniem dni, w których pracownik po jego przyjęciu mógł z niego skorzystać, czyli niezależnie od stopnia faktycznego wykorzystania, ogólnej wartości świadczenia oraz liczby osób korzystających w tym samym czasie. Oczywiście z uwzględnieniem zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT.

Spółka zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wygrała. Ostatecznie jednak zatriumfował fiskus. NSA zgodził się, że w tym przypadku pracownicy mają przychód. Jednym z ważnych argumentów była uchwała Sądu Najwyższego z 10 grudnia 2015 r. dotycząca wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne przy darmowym zakwaterowaniu (III UZP 14/15). Jest bowiem taka sama jak przy PIT. A SN uznał, że udostępniana kwatera nie jest narzędziem pracy, ale służy zaspokojeniu pozapracowniczych potrzeb życiowych (socjalnych).

Interes pracownika

W konsekwencji darmowe zakwaterowanie nie jest spełniane wyłącznie w interesie pracodawcy. NSA zauważył też, że sam Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., dotyczącym nieodpłatnych świadczeń dla pracowników (K 7/13), za klasyczny przykład nieodpłatnego świadczenia uznał mieszkanie służbowe. Ponadto gdyby darmowe noclegi nie były przychodem, to bez sensu byłoby limitowane zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. NSA odniósł się też do spełnienia świadczenia za zgodą pracownika. Jak zauważył sędzia NSA Jan Rudowski, jeśli pracownik godzi się na wykonywanie pracy poza miejscem zamieszkania, to ta zgoda obejmuje też warunki jej świadczenia.

Wyrok krytycznie ocenia Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy, partner w KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy. Uważa, że kwatera nie jest wynajęta w interesie pracownika. Nie jedzie on za granicę na wakacje, tylko do pracy. Jednak nawet przyjmując, że jej koszt jest ponoszony w interesie pracownika, powstają istotne trudności w określeniu wartości przysporzenia każdego pracownika.

– Wracamy więc do znanych sprzed wyroku TK prób ustalania, ile kto zjadł ciasteczek na imprezie firmowej. Ustawodawca zaś wśród tylu zmian, którymi zacieśnia prawo podatkowe, nie jest w stanie ułatwić podatnikom życia nawet w tej jednej kwestii lub choćby rozwiać ich wątpliwości – konkluduje Turzyński.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 799/18

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA