fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Połączone przychody dają niższą stawkę amortyzacji

Księgowa przy pracy
Adobe Stock
Przedsiębiorca rozliczy 19-proc. PIT od podstawowej działalności i najmu nieruchomości. Od połączonych przychodów odejmie 10-proc. stawkę amortyzacji.

Skarbówka zgadza się na korzystne dla przedsiębiorców rozwiązanie, polegające na połączeniu przychodów i kosztów z różnych typów działalności. Dzięki zastosowaniu wysokiej stawki amortyzacyjnej od najmu, można obniżyć kwotę podatku.

Możliwość korzystnego połączenia potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach z 13 listopada 2020 r. (0114-KDIP3-2.4011.586.2020.1.MT i 0114-KDIP3-2.4011. 629.2020.1.MT). Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który ma biznes w zakresie działalności prawniczej oraz doradztwa gospodarczego. Prowadzi księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz rozlicza się stawką liniową 19 proc.

Czytaj także: PIT i CIT: Stawkę amortyzacyjną można obniżyć do zera

Plany inwestycyjne

Wnioskodawca planuje rozszerzenie prowadzonej działalności o wynajem nieruchomości. Chce kupić mieszkanie w budynku wielomieszkaniowym, które zaliczy do składników majątkowych związanych z jego działalnością go...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA