fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Zakupy odpisujemy w koszty

123RF
Przedsiębiorca może jednorazowo zamortyzować nowy sprzęt do 100 tys. zł. Nadwyżkę rozliczy w następnych latach.

Fiskus wypowiedział się w sprawie nowych przepisów o jednorazowej amortyzacji. Z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że firma, która kupiła sprzęt powyżej 100 tys. zł, nie rozliczy go za jednym zamachem.

O interpretację wystąpił przedsiębiorca działający w branży budowlanej. Wykonuje posadzki w obiektach handlowych. Do ich polerowania kupił zacieraczki, łącznie za 142 tys. zł. Chce je jednorazowo zamortyzować i zaliczyć odpis do kosztów.

Twierdzi, że pozwalają na to obowiązujące od 12 sierpnia przepisy. Wynika z nich, że firma może jednorazowo zamortyzować majątek do 100 tys. zł rocznie. Inwestycje muszą przekraczać 10 tys. zł i dotyczyć fabrycznie nowych środków trwałych. Ulga nie przysługuje na nieruchomości i środki transportu.

Przedsiębiorca uważa, że może naliczyć odpis w kwocie 100 tys. zł, mimo że wydatki poniósł jeszcze przed 12 sierpnia. Od pozostałej części wartości inwestycji chce naliczać, jeszcze w tym roku, „zwykłe" odpisy.

Co na to fiskus? Zgodził się na jednorazowy odpis. Nowe przepisy można bowiem zastosować także do rozliczenia środków trwałych nabytych wcześniej (od 1 stycznia 2017 r.). Zakwestionował jednak stanowisko przedsiębiorcy w sprawie rozliczenia pozostałej części wydatków. Zdaniem skarbówki nie ma podstaw prawnych do naliczania kolejnych odpisów w tym samym roku. Dalszą amortyzację można prowadzić dopiero w następnym, czyli 2018 r.

Przypomnijmy, że w ustawie o PIT i o CIT są też – już od dziesięciu lat – inne przepisy o jednorazowej amortyzacji. Jej limit to 50 tys. euro (w 2017 r. jest to 215 tys. zł). Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 16 listopada, można skorzystać z ulgi zarówno na podstawie nowych, jak i starych regulacji. W ten sposób wolno rozliczyć w podatkowych kosztach w sumie 315 tys. zł. Oczywiście nie można zastosować obu metod do jednego środka trwałego, nie ma jednak przeszkód w wykorzystaniu dwóch limitów jednorazowej amortyzacji w razie zakupu kilku rzeczy.

Wybór przepisów, na podstawie których jednorazowo amortyzujemy nabytą rzecz, należy do przedsiębiorcy. Łatwiej mu to będzie zrobić zgodnie z nowymi regulacjami. Ze starych przepisów mogą bowiem skorzystać tylko mali przedsiębiorcy (o przychodach nieprzekraczających 1,2 mln euro rocznie) oraz firmy rozpoczynające działalność gospodarczą.

numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 281.2017.1.DR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA