fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Sejm: Spółki komandytowe zapłacą CIT

Podatki w firmie
Adobe Stock
Spółki komandytowe zostaną objęte CIT. Więcej firm skorzysta z obniżonej stawki 9 proc. Przedsiębiorcy będą mogli też wybrać tzw. CIT estoński.

Sejm głosował w sobotę nad poprawkami Senatu do ustawy zmieniającej przepisy o PIT, CIT i ryczałcie oraz do ustawy wprowadzającej tzw. CIT estoński.

Posłowie odrzucili poprawki, które miały wykreślić z ustawy przepisy nakładające podwójne opodatkowanie na spółki komandytowe. To oznacza, że spółki komandytowe zapłacą CIT oraz PIT na poziomie wspólników.

Sejm odrzucił też poprawkę Senatu, która miała pozostawić bez zmian przepisy o tzw. uldze abolicyjnej. W efekcie osoby pracujące w takich krajach jak m.in. Wielka Brytania, Austria czy USA dopłacą podatek w Polsce. Ulga abolicyjna zostanie ograniczona do 1360 zł.

Więcej firm zyska prawo do stosowania 9 proc. stawki CIT, zamiast standardowej 19 proc. Obniżoną stawkę zapłacą spółki o rocznym przychodzie do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro). Sejm nie zgodził się na proponowane przez Senat podniesienie tego progu do poziomu 5 mln euro.

Posłowie odrzucili też poprawki do ustawy wprowadzającej tzw. CIT estoński, zakładające objęcie tym rozwiązaniem spółki komandytowo-akcyjne i spółdzielnie. W efekcie CIT estoński będą mogły stosować tylko spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których roczne przechody nie przekraczają 100 mln zł.

Przypomnijmy, że polega on na tym, że firma nie płaci podatku tak długo, jak inwestuje zyski. Podatek pojawia się dopiero w momencie wystąpienia z systemu estońskiego lub wypłaty wynagrodzeń udziałowcom (akcjonariuszom).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA