fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Rozliczenie leasingu w kosztach

AdobeStock
Fiskus zgadza się, by firma rozliczyła wszystkie raty, jeśli umowę na auto podpisze do końca roku.

Choć Ministerstwo Finansów zaostrzyło przepisy dotyczące leasingowanych samochodów, daje szansę tym, którzy chcą uratować podatkowe korzyści. Wystarczy, że do końca roku podpiszą umowę leasingu. Auto mogą odebrać później. Tak wynika z odpowiedzi resortu finansów na pytanie „Rzeczpospolitej". Chodzi o samochody osobowe powyżej 150 tys. zł. W przyszłym roku przedsiębiorcy zaliczą do podatkowych kosztów tylko część rat leasingowych. Przykładowo, jeśli leasingują auto za 300 tys. zł, odliczą połowę raty.

W nowych przepisach jest jednak furtka: ci, którzy wezmą samochód w leasing do końca roku, rozliczą go w kosztach bez ograniczeń.

– Wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych takim rozwiązaniem, w firmach leasingowych dowiadują się jednak, że auto dostaną dopiero w przyszłym roku – mówi Marcin Sobieszek, partner w ATA Finance.

– Standardowo na nowy, konfigurowany na zamówienie samochód trzeba czekać przynajmniej dwa–cztery miesiące. Teraz, z powodu dużego zainteresowania przedsiębiorców, ten okres się wydłuża – mówi Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający w Santander Leasing.

Dla wszystkich spragnionych korzyści podatkowych mamy jednak dobrą wiadomość. Skarbówka potwierdza, że do rozliczania całych rat leasingowych w kosztach wystarczy samo podpisanie umowy. Samochód można odebrać w przyszłym roku. Z jednym zastrzeżeniem – przedmiot umowy musi być skonkretyzowany.

Co to oznacza? Zdaniem Mariusza Włodarczyka w umowie musi być określony rodzaj auta (model, marka), jego wartość oraz czas, na jaki jest zawierana. Inne rzeczy, np. kolor, dodatkowe wyposażenie czy nawet numer VIN, mogą być ustalone później.

– Fiskus może zakwestionować tzw. umowy ramowe, w których określamy tylko ogólnie, że jesteśmy zainteresowani wyleasingowaniem całej floty samochodów. Skarbówka może też się bacznie przyglądać umowom zawieranym na kilka lat naprzód, a także podpisywanym w przyszłym roku aneksom – ostrzega doradca podatkowy Paweł Szymański.

Na podatkowych zmianach nie stracą ci, którzy korzystają z aut do 150 tys. zł. Według Związku Polskiego Leasingu średnia wartość wyleasingowanego w zeszłym roku samochodu osobowego to 94 tys. zł. Mariusz Włodarczyk szacuje, że auta powyżej 150 tys. zł to około 30 proc. wszystkich oddawanych w leasing osobówek.

Limit kosztów wprowadza nowelizacja ustawy o PIT i o CIT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

150 tys. zł: taki będzie limit zaliczanych do kosztów rat leasingowych od samochodu osobowego

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA