fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Stypendium dla ucznia przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów - interpretacja podatkowa

Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Karol Zienkiewicz
Spółka inwestująca w osoby, które mają być jej pracownikami, może zaliczyć wydatki do podatkowych kosztów.

Fundowanie stypendiów dla uczniów to popularne wśród firm działanie, szczególnie w branżach, które cierpią na niedobór kadr. Dzięki temu zapewniają sobie wykwalifikowanych pracowników. Na dodatek wydatki są podatkowym kosztem.

Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią spółka akcyjna działająca w specjalistycznej branży (naprawa, modernizacja i utrzymanie pojazdów szynowych).

Od kilku lat ma trudności w znalezieniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Dlatego zamierza wdrożyć nowe procedury rekrutacji. Między innymi ufundować stypendia uczniom szkół zawodowych, którzy zobowiążą się do podjęcia pracy w spółce po ukończeniu nauki (przynajmniej przez rok).

Wsparcie wypłacane będzie co miesiąc w ostatnim roku edukacji. Czy takie wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodów?

Spółka twierdzi, że tak. Podkreśla, że wydatki na stypendia są związane z działalnością gospodarczą, ponieważ zostaną poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. Chodzi o zdolność prowadzenia działalności w dotychczasowych rozmiarach, do czego potrzebne jest utrzymanie zatrudnienia na wymaganym poziomie.

Skutkiem braków kadrowych może być niewykonanie zamówień i tym samym zmniejszenie zysków. Dlatego stypendia fundowane w celu pozyskania nowych pracowników mogą być podatkowym kosztem.

Co na to fiskus? Zgodził się, że jest związek przyczynowo-skutkowy między stypendiami ufundowanymi w celu pozyskania pracowników a przychodami z działalności gospodarczej. Inwestycja w uczniów ma bowiem umożliwić zdobycie wykwalifikowanej i odpowiednio wykształconej (zgodnie z oczekiwaniami spółki) kadry. Wydatki są więc podatkowym kosztem.

W którym momencie je rozliczyć? Są to koszty pośrednio związane z przychodem. Rozliczamy je w momencie poniesienia, czyli w dniu wypłaty stypendium.

Numer interpretacji: 0114-KDIP2-1.4010.415.2019.1.JF

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA