fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Senatorowie nie chcą CIT od spółek

Posiedzenie Senatu
Posiedzenie Senatu
Fotorzepa, Jakub Kamiński
Spółki komandytowe mają rozliczać się na dotychczasowych zasadach, podobnie jak osoby pracujące za granicą. Firmy mogłyby płacić 9 proc. CIT przy przychodach do 5 mln euro.

Senacka Komisja Finansów poparła w czwartek poprawki do ustawy o PIT, CIT i ryczałcie, które wykreślają z niej najbardziej kontrowersyjne przepisy. Zgodnie z intencją komisji spółki komandytowe nie będą płacić CIT. Rozliczą się tak jak obecnie, czyli PIT na poziomie wspólników. Komisja chce też, by Polacy pracujący za granicą nadal korzystali z ulgi abolicyjnej i uniknęli dzięki temu dopłaty podatku w Polsce. Senatorowie przyjęli też poprawkę, która znacznie rozszerza stosowanie stawki 9 proc. CIT zamiast standardowej 19 proc. Obniżoną stawkę miałyby płacić spółki o rocznym przychodzie do 5 mln euro. Ustawa podnosi ten próg z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Wszystkim tym poprawkom przeciwny jest rząd.

Ministerstwo Finansów przekonało natomiast senatorów, by poparli przepis nakładający na największe spółki obowiązek informacji o ich strategii podatkowej.

Senat ma głosować nad poprawkami komisji w piątek. Na piątek wieczór zaplanowano też ich głosowanie w Sejmie. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia, powinna więc być opublikowana do 30 listopada.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA