Senacka Komisja Finansów poparła w czwartek poprawki do ustawy o PIT, CIT i ryczałcie, które wykreślają z niej najbardziej kontrowersyjne przepisy. Zgodnie z intencją komisji spółki komandytowe nie będą płacić CIT. Rozliczą się tak jak obecnie, czyli PIT na poziomie wspólników. Komisja chce też, by Polacy pracujący za granicą nadal korzystali z ulgi abolicyjnej i uniknęli dzięki temu dopłaty podatku w Polsce. Senatorowie przyjęli też poprawkę, która znacznie rozszerza stosowanie stawki 9 proc. CIT zamiast standardowej 19 proc. Obniżoną stawkę miałyby płacić spółki o rocznym przychodzie do 5 mln euro. Ustawa podnosi ten próg z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Wszystkim tym poprawkom przeciwny jest rząd.

Czytaj też: CIT od spółek komandytowych może się opóźnić o rok. Chyba że Sejm zdąży

Ministerstwo Finansów przekonało natomiast senatorów, by poparli przepis nakładający na największe spółki obowiązek informacji o ich strategii podatkowej.

Senat ma głosować nad poprawkami komisji w piątek. Na piątek wieczór zaplanowano też ich głosowanie w Sejmie. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia, powinna więc być opublikowana do 30 listopada.