Miejsce parkingowe można amortyzować

Jeżeli miejsce parkingowe nabyte osobną umową niż lokal mieszkalny spełnia definicję środka trwałego, to przedsiębiorca ma prawo wprowadzić je do ewidencji tych środków, a odpisy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 26.11.2016 13:30

Miejsce parkingowe można amortyzować

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

- Przedsiębiorca nabył mieszkanie z przeznaczeniem wykorzystywania jego części do działalności gospodarczej oraz osobno nabył miejsce parkingowe w podziemnej hali garażowej. Miejsce to jest odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem nabycia, zostało kupione w drodze odrębnej umowy. Miejsce parkingowe jest wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż jest tam przechowywany samochód, będący środkiem trwałym firmy. Czy przedsiębiorca powinien nabyte na własność miejsce parkingowe wprowadzić do ewidencji środków trwałych? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają co do zasady środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Wymienione składniki majątku (m.in. miejsce parkingowe w podziemnej hali garażowej) zalicza się zatem do środków trwałych podlegających amortyzacji, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

- stanowią one własność lub współwłasność podatnika,

- zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,

- są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,

- przewidywany okres ich używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok,

- są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności albo zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (leasingu operacyjnego),

- składniki nie zostały wymienione w katalogu środków trwałych z art. 22c ustawy o PIT.

W świetle przedstawionych przez czytelniczkę informacji można zatem przyjąć, że przedmiotowe miejsce parkingowe spełnia definicję środka trwałego.

Podatniczka ma zatem prawo wprowadzić je do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a odpisy te zaliczać do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 maja 2016 r., ITPB1/4511-243/16-3/JŁ).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.)

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona