Przekształcenie spółki, a obowiązki wynikające z subwencji PFR

Projekt objęcia spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych podatkiem CIT spowodował, że większość z nich zaczęła przygotowywać się do zmiany formy prawnej. Taka zmiana może mieć wpływ na uprawnienia do subwencji otrzymanej z Polskiego Funduszu Rozwoju na zwalczanie skutków pandemii.

Publikacja: 26.11.2020 17:15

Przekształcenie spółki, a obowiązki wynikające z subwencji PFR

Foto: Adobe Stock

Z uwagi na skutki prawne przekształcenia, konieczne jest przeanalizowanie tego procesu, pod kątem konsekwencji jakie poniesie spółka w sferze gospodarczej.

Dobrym przykładem może być wpływ skutków przekształcenia na umowy zawarte w związku ze zwalczaniem skutków epidemii Covid-19 w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Są one różne w zależności rodzaju podmiotu objętego subwencją. Zgodnie zasadami ubiegania się o udział w programie rządowym - Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), konsekwencje przekształcenia są odmienne dla małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) oraz dużych firm. Regulamin tarczy finansowej dotyczący MŚP nie przewiduje bowiem wymogu uzyskania zgody PFR na przekształcenie tych podmiotów, natomiast regulamin dotyczący przyznawania subwencji dla dużych firm taki obowiązek zawiera przy niektórych formach dofinansowania.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego