Likwidatorzy spółek będą odpowiadać za ich zaległości podatkowe

Od nowego roku likwidatorzy spółek i innych osób prawnych będą odpowiadali za zaległości podatkowe powstałe w czasie likwidacji.

Publikacja: 24.11.2015 06:30

Likwidatorzy spółek będą odpowiadać za ich zaległości podatkowe

Foto: 123RF

Taką zmianę przynosi jeden z wielu przepisów ordynacji podatkowej, które wejdą w życie od 1 stycznia, a które wprowadzono, przy okazji zmian w innych ustawach. Odpowiedzialność likwidatorów pojawiła się przy okazji uchwalenia w maju br. nowego prawa restrukturyzacyjnego.

Dziś ordynacja w rozdziale o odpowiedzialności osób trzecich przewiduje, że za zaległości podatkowe spółek kapitałowych odpowiadają solidarnie członkowie jej zarządu (pod pewnymi warunkami przewidzianymi w art. 116). Nie istnieją szczególne przepisy dotyczące odpowiedzialności za długi spółki powstające w trakcie likwidacji.

Jednak nowo dodany art. 116b przewiduje, że za takie długi odpowiadają likwidatorzy spółki. Wyjątkiem jest sytuacja, w której likwidatora spółki ustanawia sąd. Co prawda odpowiedzialność może być wyłączona w kilku sytuacjach (np. gdy jest możliwa egzekucja z majątku spółki), ale zasadąbędzie, że likwidatorzy są odpowiedzialni za długi likwidowanej spółki.

To może w praktyce mieć skutki dla grup kapitałowych, które planują na najbliższe miesiące przekształcenia swoich struktur. Jeśli w ramach tych zmian chcą likwidować spółki i uniknąć ryzyka odpowiedzialności likwidatorów – powinny to zrobić do końca 2015 r.

Jak wskazuje adwokat Rafał Mikulski z kancelarii Dentons, nowe przepisy będą dotyczyły większości przypadków likwidacji spółek, w sytuacji zgodnego wyznaczenia likwidatorów.

– Trzeba jednak pamiętać, że likwidatorzy spółki będą odpowiadali wyłącznie za zaległości podatkowe powstałe po dniu wejścia w życie nowelizacji – wskazuje ekspert.

W praktyce ikwidacja spółki to nawet kilkumiesięczny proces. Spółka w likwidacji nie do końca jest martwa. Powinna się bowiem rozliczać z zaciągniętych wcześniej zobowiązań.

Nowy przepis będzie stosowany nie tylko do spółek. Według art. 116b § 2 za długi powstałe w czasie likwidacji będą odpowiedzialni także likwidatorzy innych osób prawnych.

W orzecznictwie przyjęło się, że likwidatorzy osób prawnych nie odpowiadają za ich długi. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 11 lutego 2014 r. (sygn. I UZP 3/13). Orzekł wówczas, że likwidator spółdzielni nie ponosi odpowiedzialności za zaległości składkowe (chodziło o należności do ZUS) tej spółdzielni na podstawie art. 116a ordynacji podatkowej. Sędziowie zauważyli, że przepisy prawa publicznego regulujące odpowiedzialność osób trzecich, ingerujące w sferę prawa własności oraz innych praw i swobód, nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający.

Sąd uznał więc, że przepisy ordynacji podatkowej nie mogą nakładać odpowiedzialności podatkowej na likwidatorów, o ile ich bezpośrednio nie wskazują jako odpowiedzialnych.

Teraz jednak ordynacja podatkowa wyraźnie wskaże likwidatorów jako odpowiedzialnych, więc uchwała SN będzie miała już tylko wartość historyczną.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a