fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Skomplikowane transakcje finansowych w grupach kapitałowych po lupą fiskusa

123RF
Fiskus coraz wnikliwiej kontroluje transakcje finansowe.

Cienka kapitalizacja cash pooling, wzajemne gwarancje finansowe, kontrakty typu hedging, ubezpieczenia ograniczone do członków grupy kapitałowej – typów transakcji finansowych w grupach kapitałowych jest mnóstwo. Ich stopień skomplikowania bywa tak wysoki, a stosowane ceny tak różne, że bywają używane nie tylko do finansowania biznesu. Za pomocą takich transakcji dochodzi do przerzucania dochodów między spółkami. To zaś coraz bardziej interesuje władze skarbowe, także w Polsce.

Tym problemom była poświęcona czwartkowa konferencja Stowarzyszenia Centrum Cen Transferowych (CCT) w Warszawie. Omawiano m.in. wytyczne OECD dotyczące transakcji finansowych. Reprezentujący OECD Anthony Clark zapewnił, że jego organizacja wciąż je rozwija.

– Przyglądamy się m.in. przypadkom ubezpieczeń, które nie mają racjonalnego uzasadnienia w biznesie – przyznał Clark.

Transakcje finansowe są w polu widzenia także polskich władz skarbowych, badających ceny transferowe. Konrad Szpadzik, wicedyrektor departamentu kluczowych podmiotów w Ministerstwie Finansów, podał kilka konkretnych przykładów transakcji, które mogą skłaniać do podejrzeń o przerzucanie dochodów. Polegają one np. na udzielaniu pożyczek z zagranicy krajowej spółce o słabych wynikach finansowych na zakup dobrze funkcjonującej firmy. Pożyczka ta następnie nie jest spłacana, co skłania do podejrzeń o finansowanie z unikaniem opodatkowania.

Jak zapowiedział Szpadzik, MF jest otwarte na dyskusje z podatnikami.

– Chcemy stworzyć Forum Cen Transferowych, które skupiałoby przedsiębiorców, podatników i doradców podatkowych, a jego zadaniem byłoby wypracowanie standardów oceny trudniejszych spraw – oświadczył.

Sylwia Rzymkowska, doradca podatkowy, prezes CCT, zauważa, że w takich transakcjach jak cash pooling, kontrakty futures czy opłaty za gwarancje, ustalenie wynagrodzenia zależy od wielu czynników.

– Nawet agencje ratingowe zajmujące się profesjonalną oceną ryzyka biznesowego stosują różne metodologie pozwalające na ocenę zdolności kredytowej. Rośnie przy tym liczba wyroków sądów w różnych krajach dotyczących transakcji finansowych – zwraca uwagę ekspertka. Zauważa też, że polskie władze skarbowe mają coraz bardziej profesjonalne podejścia do kontroli cen transferowych, a więc sprawy rozliczania transakcji finansowych są dla podatników coraz większym wyzwaniem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA