Ceny transferowe: obowiązki dokumentacyjne dla firm powiązanych zostaną złagodzone

Ministerstwo Finansów chce nieco złagodzić obowiązki dokumentacyjne dla firm powiązanych, które zawierają porozumienia cenowe.

Publikacja: 24.11.2016 06:40

Ceny transferowe: obowiązki dokumentacyjne dla firm powiązanych zostaną złagodzone

Foto: 123RF

Przyszły rok będzie oznaczał zwiększenie podatkowej biurokracji w dużych firmach. Te, których obrót przekroczy 2 mln euro, będą składały dodatkową dokumentację.

Ministerstwo Finansów właśnie konsultuje projekt deklaracji CIT-TP, która ma być składana razem z deklaracją CIT-8 i informować o różnych transakcjach dokonywanych z podmiotami powiązanymi. Firmy, które osiągają obroty powyżej 10 mln euro, będą miały jeszcze więcej obowiązków sprawozdawczych, przy czym ich rozmiar będzie rósł wraz wolumenem obrotów.

Taki rozrost biurokracji wymaga kosztownego zaangażowania pracowników, a najczęściej także doradców podatkowych. Niepokoi to księgowych i dyrektorów finansowych. Dyskutowali o tym na środowej konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych w Warszawie. I choć nałożenie takich wymogów dokumentacyjnych to efekt międzynarodowych porozumień, jest szansa, że w pewnych sytuacjach resort finansów je złagodzi.

– Rozważamy ograniczenie lub wręcz zniesienie wymogów dodatkowej dokumentacji cen transferowych dla firm, które uzyskają wiążące porozumienie cenowe – zapowiedział Konrad Szpadzik, główny specjalista z departamentu polityki podatkowej Ministerstwa Finansów.

Z takiego rozwiązania korzystałyby firmy, które zawierają z Ministerstwem Finansów pięcioletnie porozumienie określające schemat polityki cenowej i w zamian zyskują pewność, że fiskus nie będzie się dopatrywał unikania podatków. Zawarcie takiego porozumienia kosztuje jednak najczęściej kilka–kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Doradcy podatkowi obecni na konferencji zauważali, że organy skarbowe przeprowadzają kontrole cen transferowych o wiele bardziej profesjonalnie niż jeszcze dwa lata temu.

– To efekt nowych zasad selekcji podmiotów do kontroli, wzrostu kompetencji kadr i nowych narzędzi używanych przez kontrolerów – mówiła Monika Laskowska, partner w PwC. Zauważyła też, że za niedopełnienie obowiązków informacyjnych fiskus może nałożyć grzywny z kodeksu karnego skarbowego, które mogą iść nawet w miliony złotych.

Jak jednak zaznaczył Konrad Szpadzik, styl działania kontrolerów się zmienia.

– Chcemy najpierw spotkać się z firmą i dowiedzieć się, jak działa, by zrozumieć jej biznes. Dopiero to pozwoli nam rzetelnie przeprowadzić kontrolę – deklarował ekspert z MF.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego