fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnik na rezygnację z podatku liniowego ma jeszcze tylko tydzień

www.sxc.hu
Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej i płacące PIT według jednolitej 19-proc. stawki mają prawo wybrać na następny rok ogólne zasady rozliczeń. Na powiadomienie o tym naczelnika urzędu mają czas do 30 listopada.

W jakim terminie należy wybrać podatek liniowy na rok 2016 w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej? Czy wybór dotyczy także lat następnych? W jaki sposób i do kiedy można zgłosić rezygnację z podatku liniowego? – pyta czytelnik.

Możliwość stosowania jednolitej stawki podatku dochodowego, o której mowa w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy – 19 proc.), mają podatnicy osiągający przychody z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, ale – co szczególnie istotne – wyłącznie ci, którzy dochody ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg (art. 9a ust. 7 ustawy o PIT). Wybór tej formy opodatkowania wymaga jednak złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania z zastosowaniem jednolitej, liniowej stawki podatku. Zasadą jest, że podatnicy kontynuujący działalność (którzy w poprzednich latach nie stosowali opodatkowania stawką liniową) składają takie oświadczenie w terminie wskazanym w art. 43 ust. 1 u...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA