fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korekta ceny transferowej nie powoduje utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową

podatkowa grupa kapitałowa
Adobe Stock
Obowiązek stosowania przez podatkową grupę kapitałową zasad rynkowych w transakcjach z podmiotami powiązanymi jest spełniony również w przypadku, gdy podmiot zmienia cenę nierynkową na rynkową.

Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) to specjalna instytucja prawa podatkowego zdefiniowana w ustawie o CIT, stworzona z myślą o podmiotach pozostających w związkach kapitałowych. PGK tworzona jest głównie w celu poprawy efektywności rozliczeń podatkowych podmiotów wchodzących w jej skład, poprzez bieżące kompensowanie dochodów i strat podatkowych spółek z grupy. Kolejną korzyścią, wynikającą z zarejestrowania PGK, jest to, że zgodnie z ustawą o CIT, transakcje realizowane pomiędzy podmiotami tworzącymi PGK są zwolnione z obowiązku dokumentacyjnego i nie wymagają raportowania w ramach formularza TP-R. W formularzu tym należy zaraportować szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, dla których podatnicy są zobligowani przygotować dokumentację cen transferowych.

PGK, w okresie jej obowiązywania, postrzegana jest według przepisów o podatku dochodowym jako jeden podatnik, gdzie dany podmio...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA