fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Polska na 51 miejscu rankingu oceniającego stopień skomplikowania systemu podatkowego

Adobe Stock
Polski przedsiębiorca poświęca 260 godzin rocznie na wypełnienie podatkowych obowiązków.

Polska znalazła się na 51 miejscu rankingu oceniającego stopień skomplikowania systemu podatkowego. Przygotowuje go corocznie firma doradcza PwC i Bank Światowy. Wyniki zostały zaprezentowane w raporcie „Paying Taxes".

W porównaniu do zeszłorocznego rankingu, Polska spadła o cztery pozycje i to mimo że obniżyła się szacowana liczba godzin poświęcanych przez polskich podatników na realizację obowiązków podatkowych. W 2016 r. było to 260 godzin, rok wcześniej 271 (średnia w UE i EFTA to 161). Powodem spadku w rankingu jest to, że w stosunku do innych krajów proces upraszczania podatków przebiega u nas wolniej.

Z raportu wynika też, że przeciętnie polski przedsiębiorca musiał dokonać w 2016 r. siedmiu płatności podatku (tak jak rok wcześniej). To stosunkowo dobry wynik, ponieważ średnia dla UE i EFTA wynosi dwanaście. Całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,5 proc. (w ubiegłorocznym badaniu wskaźnik ten plasował się na poziomie 40,4 proc.). Średnia w UE i EFTA to 39,6 proc.

Zdaniem Tomasza Barańczyka, partnera zarządzającego działem prawno-podatkowym PwC, potrzeby gospodarcze wymusiły to, że w ostatnich latach w Polsce uproszczenie systemu podatkowego nie było priorytetem. Nacisk położono na walkę z mafiami gospodarczymi i przeciwdziałanie patologiom. W tym celu wprowadzono nowe rozwiązania legislacyjne i poprawiono efektywności kontroli.

- Sukcesy w walce z patologiami dają jednak dobry fundament, aby zacząć przebudowywać system podatkowy w sposób przyjazny przedsiębiorcom – mówi Tomasz Barańczyk.

Raport „Paying Taxes" przedstawia kalkulację wszystkich obowiązkowych podatków i składek, jakie średniej wielkości spółka musiała zapłacić w 2016 r. Mierzy obciążenia administracyjne związane ze składaniem deklaracji i płaceniem podatków, a także procedurami, które odbywają się już po złożeniu deklaracji. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA