Kiedy firma z specjalny strefy ekonomicznej nie zapłaci CIT od sprzedaży urządzeń

Firma prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży urządzeń na rzecz kontrahenta.

Publikacja: 20.11.2017 05:40

Kiedy firma z specjalny strefy ekonomicznej nie zapłaci CIT od sprzedaży urządzeń

Foto: 123RF

Tooling, czyli wykorzystanie przy produkcji specjalistycznego sprzętu dostosowanego do potrzeb kontrahenta, uprawnia do zwolnienia z CIT w ramach działalności strefowej. Potwierdza to korzystna na podatników linia interpretacyjna.

Jedna z najnowszych spraw (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2017 r., 0111-KDIB1-3.4010.39.2017.2.JKT) dotyczyła spółki produkującej części do aut, głównie chłodniczych i wentylacyjnych, np. kompresorów do klimatyzacji samochodowych, modułów systemu ogrzewania i chłodzenia. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE) na podstawie czterech zezwoleń strefowych.

Jej działalność wymaga wykorzystywania specjalistycznego, zindywidualizowanego oprzyrządowania (maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia) przeznaczonego wyłącznie do produkcji określonego typu wyrobu lub komponentu, na potrzeby określonego kontrahenta, do produkcji określonej marki i modelu pojazdu (ang. tooling). Gdyby kontrahent zrezygnował ze współpracy, poszczególne środki produkcji byłyby bezużyteczne w dalszej produkcji na rzecz innych odbiorców.

Spółka nabywa środki produkcji od podmiotów trzecich mających siedzibę poza terenem SSE. Ponosi też koszty ich transportu, analiz i podwykonawców. Działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży środków produkcji nie jest objęta żadnym z uzyskanych przez spółkę zezwoleń strefowych na prowadzenie działalności w SSE. Nie są one wymienione w pozycjach PKWiU zezwoleń strefowych.

Zwolnienia trzeba interpretować ściśle

Spółka zapytała, czy przychody ze sprzedaży środków produkcji są zwolnione z podatku, jeśli środki te nie opuszczają obszaru SSE i są wykorzystywane do produkcji wyrobów. Jej zdaniem przychody uzyskiwane w związku z uruchomieniem produkcji, wytworzeniem narzędzi oraz odsprzedażą narzędzi powinny podlegać zwolnieniu jako przychody osiągane z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu strefowym.

Pierwsza odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 czerwca 2017 r. (0111-KDIB1-3.4010.39.2017. 1.JKT) była negatywna. Przypomniał, że specjalne strefy ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności ze zwolnieniem z CIT. Podstawą tego jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, warunkami zwolnienia jest zezwolenie na prowadzenie określonego rodzaju działalności na terenie SSE oraz uzyskiwanie dochodu z działalności gospodarczej na podstawie zezwolenia, prowadzonej fizycznie na terenie SSE.

Dyrektor KIS uznał, że przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem. A to oznacza, że ze zwolnienia korzystają wyłącznie dochody z działalności objętej w zezwoleniu i skoro działalność w zakresie sprzedaży środków produkcji nie jest objęta żadnym z uzyskanych przez spółkę zezwoleń, to dochód z tego tytułu będzie opodatkowany.

Zmiana stanowiska

Na takie rozstrzygnięcie spółka złożyła skargę do sądu administracyjnego. Dyrektor KIS uwzględnił ją i z urzędu zmienił interpretację indywidualną. W efekcie, w interpretacji z 11 sierpnia 2017 r. uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Potwierdził, że jeśli środki produkcji nie opuszczają obszaru SSE i są wykorzystywane do produkcji wyrobów w zakładzie spółki w SSE, to powinny być uznane za przychody oraz koszty (wyłącznie) działalności strefowej, korzystającej ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34.

Co istotne, skarbówka zmieniła niekorzystną interpretację natychmiast po otrzymaniu skargi do WSA. To przykład działania autokontroli organów podatkowych, dzięki której nie doszło do procesu sądowego.

Odsprzedaż sprzętu i usług

Podobne stanowisko zawierają m.in. dwie interpretacje z 18 sierpnia 2014 r. (ILPB3/423-252/14-2/KS i ILPB3/423-252/14-4/KS). Pierwsza z nich potwierdza, że przychód ze sprzedaży specjalistycznego sprzętu kontrahentom jest zwolniony z opodatkowania jako przychód strefowy. Druga odnosi się natomiast do sprzedaży usług modyfikacji oprzyrządowania. Chodzi o sytuację, w której spółka nabywa usługi modyfikacji, a następnie odsprzedaje je podmiotowi, któremu wcześniej odsprzedała oprzyrządowanie. Skarbówka potwierdziła, że oprzyrządowanie jest elementem produkcji wnioskodawcy, a proces produkcyjny dotyczy produktów określonych w zezwoleniu. Organy podatkowe od lat prezentują w tym zakresie jednolite stanowisko (tak m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 8 lutego 2011 r., LPB4/423-293/10-4/MC; Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 1 lutego 2013 r., IBPBI/2/423-1376/12/AK oraz Izba Skarbowa w Poznnaiu w interpretacji z 20 kwietnia 2015 r., ILPB3/4510-1-23/15-3/KS).

Niekorzystne rozstrzygnięcie otrzymała natomiast firma, której kontrahent zwrócił koszty toolingu po rezygnacji z zakupu (interpretacja z 22 sierpnia 2017 r., 0111-KDIB1 2.4010.149.2017.1.BD). Dyrektor KIS stwierdził, że uzyskane przez spółkę zezwolenie dotyczy działalności produkcyjno-usługowej w zakresie systemów informacyjno-rozrywkowych oraz systemów łączności. Przychód w postaci rekompensaty z tytułu rezygnacji kontrahenta z odbioru zamówienia nie jest następstwem działalności polegającej na produkcji i świadczeniu tych systemów. Wynika on natomiast z ustaleń pomiędzy stronami, na mocy odrąbnie zawartego porozumienia, w sytuacji gdy kontrahent odstąpi od obioru zamówienia. Dlatego rekompensata nie podlega zwolnieniu z CIT.

podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1888 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Zdaniem eksperta

Konieczny jest ścisły związek z działalnością objętą zezwoleniem - Izabela Andrzejewska Czernek, doktor nauk prawnych, radca prawny, senior associate w Kancelarii Zimny Doradcy Podatkowi

Zwolnienie z CIT obejmuje nie tylko te wyroby czy usługi, które wskazano bezpośrednio w zezwoleniu strefowym. Niektóre aktywności podatników działających w SSE pozostają w tak ścisłym związku z działalnością objętą zezwoleniem, że wynikające z nich koszty i przychody podlegają zwolnieniu z CIT pomimo tego, że w zezwoleniu ich nie wymieniono.

Tak dzieje się w przypadku toolingu. Jest to typowa praktyka w branży motoryzacyjnej. Firmy z tej branży często prowadzą działalność na terenie SSE na podstawie zezwolenia, produkując wskazane w nim wyroby. Jednocześnie muszą nabywać narzędzia, które pozwolą im dostosować wyroby do potrzeb konkretnego odbiorcy. W praktyce wygląda to tak, że producent sam kupuje narzędzia i natychmiast, przed rozpoczęciem produkcji, odsprzedaje je kontrahentowi, który zlecił produkcję. Fizycznie narzędzia cały czas pozostają w zakładzie producenta i są wykorzystywane wyłącznie do wykonania zlecenia od tego konkretnego odbiorcy, a po zakończeniu zlecenia są mu zwracane.

Koszty i przychody ze sprzedaży narzędzi i związanych z nimi usług w ramach toolingu powinny zatem być objęte zwolnieniem z opodatkowania ze względu na ich pomocniczy charakter względem prowadzonej na terenie SSE działalności objętej zezwoleniem. Bez zindywidualizowanych narzędzi nie powstałyby wyroby strefowe. Takie też stanowisko, zbieżne z sytuacją biznesową i potrzebami podatników działających w SSE, jest od lat prezentowane przez organy podatkowe.

SSE

Tooling, czyli wykorzystanie przy produkcji specjalistycznego sprzętu dostosowanego do potrzeb kontrahenta, uprawnia do zwolnienia z CIT w ramach działalności strefowej. Potwierdza to korzystna na podatników linia interpretacyjna.

Jedna z najnowszych spraw (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2017 r., 0111-KDIB1-3.4010.39.2017.2.JKT) dotyczyła spółki produkującej części do aut, głównie chłodniczych i wentylacyjnych, np. kompresorów do klimatyzacji samochodowych, modułów systemu ogrzewania i chłodzenia. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE) na podstawie czterech zezwoleń strefowych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe