fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Jak rozliczyć wydatki na remont w firmie

AdobeStock
Firma nie musi rozliczać przez lata wydatków na przystosowanie lokalu do potrzeb kolejnego najemcy.

Demontaż wyposażenia wynajmowanych pomieszczeń oraz dostosowanie ich do oczekiwań kolejnego klienta nie jest ulepszeniem. To remont, który można od razu rozliczyć w podatkowych kosztach. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka, która jest właścicielem centrum handlowego. Wynajmuje lokale użytkowe, są w nich sklepy lub punkty usługowe. Zgodnie z zawieranymi z najemcami umowami przystosowuje lokale do ich potrzeb.

Często po zakończeniu współpracy i podpisaniu umowy z innym klientem musi przywrócić pierwotny stan techniczny pomieszczenia (usunąć wyposażenie oraz dokonać demontażu części technicznych). Następnie dostosowuje je do potrzeb nowego najemcy. Przeważnie robi to jedna firma budowlana, np. demontuje ściany działowe i wykonuje nowe. Tych prac nie da się rozdzielić i przyporządkować do nich konkretnych kwot poniesionych wydatków.

Jak rozliczyć takie inwestycje? Spółka podkreśliła, że centrum handlowe stanowi jej środek trwały. Rozlicza go w podatkowych kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Do wartości początkowej (czyli podstawy naliczania odpisów) nieruchomości zalicza też wydatki na przygotowanie, przystosowanie oraz wyposażenie lokali pod pierwszych najemców. Z kolei wydatki na przywrócenie pomieszczeń do stanu pierwotnego oraz dostosowanie do potrzeb nowego najemcy nie zwiększają już wartości początkowej środka trwałego. Nie trzeba więc rozliczać ich w podatkowych kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Takie inwestycje są remontem i wydatki zalicza bezpośrednio do kosztów.

Spółka argumentuje, że wymiana zużytych i nieprzydatnych składników technicznych nie zmieni charakteru ani funkcji pomieszczeń. Takiej inwestycji nie można więc uznać za ulepszenie, którego wartość (powyżej 10 tys. zł rocznie) zwiększa podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Fiskus zgodził się z tą argumentacją. Potwierdził, że wydatki na demontaż wyposażenia lokali oraz dostosowanie ich do potrzeb kolejnego najemcy mogą być rozliczone w kosztach bezpośrednio (a nie poprzez odpisy amortyzacyjne).

numer interpretacji: 0111-KDIB1-1.4010. 359.2018.1.ŚS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA