fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sprzedaż prywatnego auta powiększy firmowy przychód

Przekazanie firmowego samochodu na przywatne cele biznesmena nie jest opodatkowane
Rzeczpospolita
Przesunięcie środka trwałego firmy do sfery prywatnej przedsiębiorcy nie oznacza powstania przychodu w PIT. Późniejsze zbycie takiego składnika majątku oznacza konieczność zapłaty podatku według zasad przewidzianych dla działalności gospodarczej. Nie dotyczy to przypadku, gdy transakcja miała miejsce po upływie sześciu lat od przeznaczenia sprzedawanej rzeczy na cele osobiste.

Zdarza się, że przedsiębiorca wycofuje określony środek trwały z firmowego majątku. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku przeznaczenia go na cele prywatne. Operacja ta dotyczy zatem tych elementów majątku, które przedstawiają wartość użytkową pozwalającą na ich wykorzystanie także dla celów osobistych. Zazwyczaj będą to więc samochody osobowe czy firmowe budynki, które zostają przesunięte do majątku prywatnego osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Samo przesunięcie majątku firmowego do sfery prywatnej osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie generuje przychodu. Należy się jednak zastanowić nad konsekwencjami podatkowymi sprzedaży rzeczy, które wchodziły w skład majątku firmy, ale później zostały z niego wycofane i przeznaczone dla celów prywatnych. Zbycie takie nie następuje już faktycznie w wykonaniu działalności gospodarczej. Co więcej, często dochodzi do niego w czasie, gdy działalność gospodarcza została już przez podatnika zlikwi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA