fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

CIT od spółek komandytowych może się opóźnić o rok. Chyba że Sejm zdąży

AdobeStock
Nałożenie CIT na spółki komandytowe od 1 stycznia 2021 r. staje się coraz mniej prawdopodobne. Wynika to z harmonogramu prac parlamentarnych.

Uchwalona przez Sejm 28 października nowela do ustaw o podatkach dochodowych nakładająca CIT na spółki komandytowe prawdopodobnie wejdzie w życie nieco później niż w planowanym terminie 1 stycznia 2021. Parlament może bowiem nie zdążyć z zakończeniem prac do końca listopada. A taki właśnie termin wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego na publikację zmian w podatkach dochodowych dotyczących kolejnego roku kalendarzowego.

W najbliższą środę 18 listopada ustawą ma się zająć senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Jej przewodniczący, senator Kazimierz Kleina (KO) przyznaje, że otrzymał wiele krytycznych uwag dotyczących tej ustawy i prawdopodobne jest wprowadzenie do niej poprawek. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" Kleina przyznał, że w jego ocenie dokonywanie tak głębokich zmian w systemie podatkowym z tak krótkim czasem ich wprowadzenia w życie jest niewłaściwym rozwiązaniem.

– Kryzys gospodarczy wywołany epidemią może się w całej skali objawić dopiero w przyszłym roku. Takie okoliczności to zły czas na rewolucje podatkowe, należy raczej myśleć o rozwiązaniach zachęcających do podejmowania aktywności gospodarczej – ocenia senator. Wskazuje przy tym, że takim rozwiązaniem może być tzw. podatek estoński. Jego przepisy również będą rozpatrywane przez Komisję. One również miałyby wejść w życie z początkiem 2021 roku.

Senat będzie mógł zająć się ewentualnymi (choć bardzo prawdopodobnymi) propozycjami poprawek do tych ustaw na najbliższych posiedzeniach 25–27 listopada. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, Senat mógłby przekazać uchwalone poprawki do Sejmu w niedzielę 29 listopada. Wtedy zostawałby już tylko jeden dzień na ewentualne zaakceptowanie lub odrzucenie poprawek Senatu przez Sejm, podpisanie przez prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Jak dotychczas jednak oficjalny kalendarz Sejmu nie przewiduje posiedzenia na 30 listopada. Najbliższe posiedzenia odbędą się 18 i 19 listopada (a więc jeszcze przed posiedzeniem Senatu), a potem 9–10 grudnia.

W niedawnej wypowiedzi dla prasy wicepremier Jarosław Gowin sugerował, że terminem wejścia w życie nowych przepisów o spółkach komandytowych mógłby być 1 stycznia 2022 r. Uzasadniał to „opóźnieniem procesu legislacyjnego".

Ministerstwo Finansów uzasadniało nową daninę dla spółek komandytowych potrzebą uszczelniania systemu podatkowego i zapobiegania nadużyciom, jakie rzekomo na duża skalę dokonują się w takich spółkach. Posłowie rządzącej Zjednoczonej Prawicy przegłosowali tę ustawę, mimo apelu 128 organizacji biznesowych wskazującemu, że zaszkodzi to tysiącom małych firm rodzinnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA